Tip 1 diyabetes mellitus tanılı çocuklarda kardiyak repolarizasyon değişikliklerinin elektrokardiyografik olarak incelemesi
Electrocardiographic evaluation of cardiac repolarization in pediatric patients with type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 668117
  2. Yazar: İLKNUR ELİFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç:Tip 1 Diyabetes Mellitus (Tip 1 DM) insülin eksikliğiyle seyreden ve ciddi kardiyovasküler komplikasyonlara neden olabilen, çocukluk yaş grubunda en yaygın görülen endokrin-metabolik hastalıktır. Atriyal ve ventriküler aritmiler önemli kardiyovasküler komplikasyonlarındandır.Bu çalışmadaki amacımız Tip 1 diyabetli çocuklarda kardiyak repolarizasyon inhomojenitesini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya Şubat 2021 – Nisan 2021 tarihleri arasında 48 Tip 1 diyabetes mellitus tanılı hasta ile eşit sayıda sağlıklı kontroller dahil edildi. Tüm olguların demografik özellikleri incelendi, 12- derivasyon elektrokardiyografi ile P dalga dispersiyonu (PWd), QT aralığı (QT),QT dispersiyonu (QTd), QTc aralığı (QTc), QTc dispersiyonu (QTcd), Tp-e intervali süreleri (Tp-e),Tp-e dispersiyonu,Tp-e/QT, Tp-e/QTc oranları hesaplandı. Bu parametreler her iki grup arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Type1 diabetes mellitus (Type-1 DM) is characterised with insulin deficiency and the most common endocrine-metabolic disorder among pediatric population, that might cause cardiovascular complications. Atrial and ventricular arrhythmias are significant cardivascular complications. The aim of this study is to evaluate cardiac repolarization inhomogenity in pediatric patients with Type1 DM. METHOD: 48 patients with Type1 DM and 48 patients as control group were enrolled in this study during February 2021 and April 2021. Demographic characteristics were recorded. Standart 12-lead electrocardiography was performed in both groups, and P-wave dispersion (PWd), QT interval, QT dispersion (QTd), QTc interval (QTc), QT corrected dispersion (QTcd), Tp-e interval (Tp-e), Tp-e dispersion, Tp-e/QT and Tp-e/QTc ratios were calculated. EKG measurements were compared between two groups. RESULTS: Mean age of Type-1 DM patients was 11,44± 4,0 years, and mean age of control group was 9,97 ± 4,5 years.