Resiprokal ve rotasyonel nikel titanyum döner alet sistemlerinin tek kon kanal dolum yöntemi ile uyumluluklarının değerlendirilmesi
Comparison of root canal filling compatibility between reciprocal and rotatitonal nickel-titanium systems with matching gutta-percha cones.
  1. Tez No: 783486
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kök kanallarının etkili bir kemomekanik preperasyon sonrasında sızdırmaz bir şekilde doldurulması endodontik tedavinin başarısında önemli bir rol oynamaktadır. Kanal dolgusu sonrasında içeride kalabilecek boşluklar tedavinin başarısını olumsuz olarak etkilemektedir. Çalışmamızda farklı kinematiklerle şekillendirilen kök kanalları uyumlu tek kon güta-perka ve soğuk lateral kompaksiyon tekniği ile doldurulmuş ve Micro-CT yardımı ile kalan boşluklar açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmamız 30 adet alt büyükazı dişinin meziyal kökünde bulunan meziyobukkal ve meziyolingual kanallarında yapılmıştır. Örnekler iki gruba ayrılmış 30 adedi HyFlex EDM, 30 adedi WaveOne Gold Primary ile şekillendirilmiştir. Şekillendirilen köklerin kanallarından bir tanesi uyumlu tek kon güta-perka diğeri ise lateral kompaksiyon tekniği ile doldurulmuştur. Tüm gruplarda biyoseramik esaslı kanal patı (BioRoot RSC) kullanılmıştır. Micro-CT ile dolgu öncesi ve sonrası mikro radyografiler alınarak kanal içerisindeki dolgu ve boşluk miktarları değerlendirilmiştir. Bulgularımıza göre, kullanılan kinematikten bağımsız olarak tek kon tekniği ile doldurulan kanallarda lateral kompaksiyon tekniğiyle doldurulanlara oranla daha az boşluk kaldığı görülmüştür. Bölgesel değerlendirmede, apikal 1/3'te her iki dolgu tekniği arasında anlamlı bir fark çıkmazken, orta ve kuronal 1/3'te ise, tek kon ile doldurulan gruplarda anlamlı derecede daha başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Kinematikler yönünden yapılan karşılaştırmada ise en başarılı sonuçlar resiprokal WaveOne Gold ile şekillendirilip tek kon ile doldurulan grupta elde edilmiştir. Çalışmamızın bulgularına göre; şekillendirme tekniği olarak resiprokal NiTi sistemi, rotasyonel NiTi sistemine göre daha başarılıdır. Kanal dolgu tekniği açısından da; uyumlu tek kon tekniği, lateral kompaksiyon tekniğine oranla göre istatistiksek olarak anlamlı bir şekilde üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Endodontic treatment success is significantly influenced by the filling of root canals following adequate chemomechanical preparation. The success of the treatment is negatively influenced according to any voids that may exist after the root canal filling. In our study, the root canals were shaped using different kinematics, filled with matched single gutta-percha and cold lateral compaction technique, and the remaining voids were compared with Micro-CT. Our study was carried out in the mesiolingual and mesiobuccal canals of the mesial roots of 30 mandibular molars. The samples were split into two groups, 30 of which shaped with HyFlex EDM system and 30 of which shaped with WaveOne Gold system. One of the canals of the shaped roots was filled with the lateral compaction technique and the other canal was filled with a matched single-cone. All groups applied BioRoot RSC, a bioceramic-based root canal sealer. The percentage of filling and the presence of voids in the canal were evaluated by Micro-CT micro-radiographies before and after filling. According to study, regardless of the kinematics that were used, the single-cone technique had left significantly less voids than the lateral compaction technique. In the regional analysis, there was no significantly difference between the two filling techniques in the apical third, however in the middle and coronal third, the groups filled with a single cone had significantly better outcomes than the lateral compaction. In the kinematics comparison, the group that was formed with reciprocal WaveOne Gold and filled with a single cone had the best results. This study's conclusions indicate that the reciprocal NiTi system is a more effective shaping method than the rotational NiTi system. Comparing the canal filling techniques, it was determined that matched single-cone technique had statistically significant results than lateral compaction technique.