COVID-19 enfeksiyonu olan hastalarda serbest plazma DNA düzeyinin prognozla ilişkisinin irdelenmesi
Investigation of the relationship between cell free DNA levels and prognosis in COVID-19 patients
  1. Tez No: 668136
  2. Yazar: HAZAL ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER İNANÇ BALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaçlar: COVID-19 hastalığında klinik bulgular asemptomatik enfeksiyondan ciddi solunum yetmezliğine kadar değişebilmekte, mevcut tanısal testler ile hastaneye yatış ve yoğun bakım gereksinimi kesin olarak öngörülememektedir. Uygun hasta yönetimi açısından hastalık şiddeti ve mortalite ile ilgili yeni biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel olarak tasarlanan çalışmada COVID-19 tanısı alan hastalardan periferik kan örnekleri alınarak hücre içermeyen plazma ayrıldı, bu örneklerden nükleik asit izolasyonu yapılarak RT-PCR yöntemi ile serbest DNA (cfDNA) miktarı kantite edildi. cfDNA düzeylerinin diğer laboratuvar ve klinik parametreler ile korelasyonu analiz edildi. Bulgular: SARS-CoV-2 ile enfekte 197 hastadan alınan 252 örnek çalışmaya dahil edildi. Hastaların 91'i ayaktan, 79'u serviste, 27'si yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: A large spectrum of clinical findings are seen in COVID-19. The indications for hospitalization are not fully established with current diagnostic tests. New biomarkers for disease severity and mortality are needed. Material and Method: In this prospective, observational study, cell free plasma was taken from COVID-19 patients. Nucleic acid isolation is made from these samples with the commercial kit. cfDNA (cell-free DNA) concentration in the samples was quantified by RT-PCR based test. Results: A total of 252 samples from 197 SARS-CoV-2 infected patients were collected. Of these patients, 91 were ambulatory while 79 were treated in wards and 27 were treated in intensive care unit (ICU). There was no statistical difference between groups by gender (p=0,571). The mean age was higher in ICU group.