COVİD-19 enfeksiyonu o-olan solid organ maligniteli hastalar ile malignitesi olmayan hastalarda hastalık seyrinin karşılaştırılması
Comparison of the course of COVİD-19 in patients with solid organ malignancies and patients without malignancy
- Tez No: 791804
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Kanser hastalarının COVID-19 pandemisi sürecinde riskli grup içinde olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı solid organ malignitesinin COVID-19 hastalığının seyri ve mortalitesi üzerine etkisini araştırmaktır Gereç-Yöntem: Çalışmamıza 17 Mart 2020- 29 Eylül 2021 tarihleri arasından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi COVID-19 kliniğinde, COVID-19 yoğun bakımlarında yatarak tedavi gören ve COVID-19 polikliniğinde değerlendirilerek ayaktan izlenen 580 hasta dahil edildi. Hastalar 1:3 oranında eşleştirildi. Çalışma grubuna 18 yaşından büyük, SARS-COV-2 PCR pozitif olan 144 solid organ maligniteli hasta dahil edildi. Hematolojik malignitesi olan hastalar, kemik iliği nakli, solid organ nakli yapılanlar, takibinde kür veya remisyonda izlenen hastalar dışlandı. Kontrol grubu olarak yaş, cinsiyet, komorbiditeler ve aşılama durumu benzer şeklide 436 hasta dahil edildi. Hastaların bilgileri retrospektif olarak hastanemiz bilgi sisteminden toplandı. Bulgular: Sonuçlarımız solid organ maligniteli hastalarda mortalite riskinin daha fazla olduğunu gösterdi (OR: 3.8, %95 Cl 1.9-7.4; p54.7 mg/L, prokalsitonin>0.110 ng/mL, D-dimer>502.5 ng/mL, LDH>412.5 U/L olması mortaliteyi ile ilişkili bulundu (p54.7 mg/L, D-dimer>502.5 mortalite ile ilişkili bulundu (p54.7 mg/L, D-dimer>502.5 ng/mL mortaliteyi öngörmektedir. Solid organ maligniteli hastalar aşılama ve korunma önlemleri yönünden bilgilendirilmeli ve teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that cancer patients are in the risk group during the COVID-19 pandemic. The aim of this study is to investigate the effect of solid organ malignancy on the course and mortality of COVID-19 disease. Material-Method: The study included 580 patients who were hospitalized in Ankara University Medical Faculty Ibni Sina Hospital COVID-19 clinic and COVID-19 intensive care, evaluated and followed outpatient in the COVID-19 policlinic between 17 March 2020 and 29 September 2021. Patients were matched 1:3. 146 patients with solid organ malignancy, older than 18 years of age and positive for SARS-COV-2 PCR, were included in the study. Patients with hematological malignancies, marrow transplantation, solid organ transplantation, in cure or remission were excluded. As the control group, 436 patients with similar age, sex, comorbidities and vaccination status were included. The information of the patients was obtained retrospectively from the information system of our hospital. Results: Our results showed COVID-19 patients with malignancy had higher risks in mortality (OR: 3.8, %95 Cl 1.9-7.4; p54.7 mg/L, procalcitonin>0.110 ng/mL, D-dimer>502.5 ng/mL, LDH>412.5 U/L were associated with mortality. Advanced age, male sex increases the risk of mortality (p54.7 mg/L and D-dimer>502.5 were associated with mortality in patients with solid organ malignancy (p54.7 mg/L and D-dimer>502.5 ng/mL predict mortality. Patients with solid organ malignancies should be informed about vaccination and prevention measures and should be encouraged.