Ekonomik küreselleşme ve ekonomik krizler: Türkiye örneği
Economic globalization and economic crisis: Turkey
  1. Tez No: 668180
  2. Yazar: SELVER ALÇİNGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küreselleşme son yıllarda iktisat biliminin ana gündem maddelerini oluşturmaktadır. Özellikle 1980 yılından bu yana giderek daha belirgin bir şekilde küreselleşme, ekonomiler üzerinde etkisini göstermektedir. Gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ekonomiler üzerinde etkili olan küreselleşme farklı boyutlarda incelenmektedir. Bu yüksek lisans tezinde ise, küreselleşmenin ekonomik boyutları üzerinde durularak ülkelerde gerçekleşen krizlerin küreselleşmeyle diğer ülkelere olan etkileri veya küreselleşme sonucunda oluşan krizlerin üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle birinci bölümde küreselleşme olgusu tarihsel süreçteki işleyişi dikkate alınarak, olumlu ve olumsuz tüm yönleri ile incelenmiştir. İkinci bölümde kriz ve ekonomik kriz kavramları üzerinde durularak, ekonomik küreselleşmenin krizlere etkisi olup olunmadığını ve dünya ülkeleri üzerinde yarattığı etkilere bakılarak bölgesel krizleri etkileri incelenmektedir. Geçmişe bakıldığında krizlerin sadece kendi içinde veya bir ya da birkaç ülkeyi etkilediği görülürken küreselleşme sonucunda bir ülkeden çıkan krizin bir ülke ya da ülkeler ile sınırlı kalmayıp daha geniş alana yayılmıştır. Son bölümde ise dünyada oluşan krizlerin küreselleşme sonucunda Türkiye'yi nasıl etkilediği ve Türkiye de oluşan krizlerin diğer ülkeleri nasıl etkilediği üzerine durulmaktadır. Özetle, küreselleşmenin özellikle ekonomik alanda ülkeler üzerinde önemli etkileri olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Küreselleşme sürecinin ülkelerde oluşan krizler üzerindeki etkilerinin boyutları ve bu etkilerin ne yönde olduğu ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization has been the main agenda item of economics in recent years. Especially since 1980, it has an increasingly significant effect on economies. Globalization, which affects both developed and developing economies, is examined in different dimensions. In this master's thesis, the economic dimensions of globalization are emphasized and the effects of the crises that have occurred in countries on globalization and other countries or the effects of crises on globalization have been examined. In this context, firstly, the phenomenon of globalization has been examined with all its positive and negative aspects considering the functioning of the historical process. In the second part, by examining the concepts of crisis and economic crisis, the effects of regional crises are examined by examining whether economic globalization has an impact on crises and the effects it has on world countries. Looking at the past, it is seen that the crises affect only one or a few countries, while the crisis emerging from a country as a result of globalization is not limited to a country or countries but it has spread to a wider area. In the last chapter how the effects of the crisis on globalization result of Turkey and other countries in the world consisting of crises occurring in Turkey is focused on how it affects. In summary, globalization has had important effects on countries, especially in the economic field, and continues to be. The dimensions of the effects of the globalization process on the crises in the countries and the direction of these effects are examined in detail.