Okul öncesi öğretmenlerinin hatalardan öğrenmeyi sağlama performansları ile epistemolojik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between pre-school teachers' learning performance from mistakes and their epistemological beliefs
  1. Tez No: 668185
  2. Yazar: MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ASÛDE BAŞAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 478
Özet
Okul öncesi dönemde çocuklar merak içinde çevreyi ve olayları inceleyerek, denemeler yaparak yeni bilgi ve becerileri öğrenmeye çalışırlar. Bu denemeler sırasında çoğu zaman hata yaparlar. Bu tez araştırmasının amacı, okul öncesi öğretmenlerinin hatalardan öğrenmeyi sağlama performansları ile epistemolojik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma nitel ve nicel yöntemin bir arada kullanıldığı yakınsayan karma yöntem paradigmasıyla yürütülmüştür. Araştırmanın nitel boyutunda, 2018- 2019 eğitim- öğretim yılında Çanakkale İl Merkezinde bulunan bağımsız bir anaokulunda görev yapan 4 farklı okul öncesi öğretmeni yapılandırılmamış olarak farklı etkinlikler sırasında araştırmacı tarafından gözlemlenmiştir ve 32 okul öncesi öğretmeni ile hata ve epistemolojik inançlarla ilgili soruların yer aldığı yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak öğretmenlerin görüşlerine ait derinlemesine bilgilere ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda Çanakkale İl Merkezi'nde görev alan 113 okul öncesi öğretmenine“Epistemolojik İnançlar Ölçeği”ve“Sınıf Hata Kültürü Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde farklı istatistiksel analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen gözlem verileri araştırmacı tarafından oluşturulan“Gözlem Değerlendirme Matrisi”ne uygun olarak değerlendirilmiştir. Görüşme sonucu ulaşılan veriler NVİVO programı ile çözümlenmiştir.“Epistemolojik İnançlar Ölçeği”ve“Sınıf Hata Kültürü Ölçeği”nden elde edilen veriler SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen nicel ve nitel incelemelerin benzeşen ve farklılaşan çıktıları doğrultusunda, epistemolojik inanç ile öğretme-öğrenme anlayışının anlamlı yordayıcılar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçları dikkate alındığında, geleneksel epistemolojik inanç, sınıf hata kültürüne olumsuz etkilerken, çağdaş epistemolojik inanç bir etki yaratmadığı görülmüştür. Fakat nitel kapsamda gerçekleştirilen çoklu ve tekli durum çalışmaları sonucunda, geleneksel epistemolojik inanç ile hatalar engeldir yaklaşımı, çağdaş epistemolojik inanç ile hatalar fırsattır yaklaşımı arasındaki ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the preschool period, children try to learn new knowledge and skills by examining the environment and events with curiosity and by making experiments. During these attempts, they make mistakes. The purpose of this thesis research is to examine the relationship between preschool teachers' performance of learning from mistakes and their epistemological beliefs. The research was conducted with a combined convergence mixed method paradigm of both qualitative and quantitative methods. In the qualitative dimension of the study, 4 different pre-school teachers working in an independent kindergarten in Çanakkale City Center in the 2018-2019 academic year were observed in different activities without structured research, and 32 preschool teachers were interviewed in structured interviews with questions about mistakes and epistemological beliefs. deep brain of belonging has been reached. In the quantitative dimension of the study,“Epistemological Beliefs Scale”and“Class Error Culture Scale”were applied to 113 preschool teachers working in Çanakkale City Center. Different historical analysis techniques were used in the analysis of the research data. The journal obtained in the study was evaluated in accordance with the“Observation Evaluation Matrix”. The data obtained as a result of the interviews were analyzed with the NVIVO program. The data obtained from the“Epistemological Beliefs Scale”and“Class Error Culture Scale”were analyzed with the SPSS 21.0 program. It has been concluded that the similar and differentiating outcomes of the quantitative and qualitative studies obtained from the research, epistemological beliefs and teaching-learning conception are significant predictors. In the quantitative results list of the study, it was seen that traditional epistemological belief negatively effected class error messages, while contemporary epistemological belief did not. However, the relationship between traditional epistemological belief and error is obstacle approach, true epistemological belief and error approach has emerged in a qualitative context under multiple and single situations.