Anne babaların tanımladığı sorunlar, psikiyatrik tanılar ve ÇADÖ-Y puanları arasındaki ilişki
The relationship among problems defined by parents, psychiatric diagnosis and RCADS-CV scores
- Tez No: 668194
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE SENEM BAŞGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada özel bir psikiyatri kliniğine başvuran çocukların ebeveynlerinin belirttikleri sorunlar ile bu çocukların aldıkları tanılar arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Buna ek olarak çocukların doldurduğu Çocuk Ergen Anksiyete Depresyon Ölçeğinin kesme noktasının üstünde kalan tanılar ile ebeveynlerin bildirdikleri sorunlar ve çocuk psikiyatristinin çocuğa koyduğu tanılar arasındaki ilişkiye de bakılmıştır. Çalışmaya toplam 36 kız ve 42 erkek çocuk dahil edilmiştir. Mann Whitney U testi, Bağımsız gruplar t testi ve Ki-kare analizi yöntemiyle istatistiksel analiz yapılmıştır. Çalışmanın bulguları şu şekildedir: Ailelerin ilettiği sorunlardan kaygı ile YAB tanısı arasında, dikkat dağınıklığı ile DEHB arasında, aşırı hareketlilik ile Tik ve Tourette Bozukluğu arasında, takıntı ile OKB tanısı arasında ilişki bulunmuştur. ÇADÖ-Y puanları açısından değerlendirildiğinde, sadece ailelerin ilettiği mutsuzluk sorunu ile ÇADÖ-Y depresyon puanı arasında ilişki saptanmıştır. ÇADÖ-Y puanları ile psikiyatrik tanılar karşılaştırıldığında; YAB tanısı ile ÇADÖ-Y ayrılık anksiyetesi, yaygın anksiyete, OKB ve anksiyete toplam puanı arasında, MDB ve distimi tanıları ile ÇADÖ-Y depresyon puanı arasında, sosyal fobi tanısı ile ÇADÖ-Y yaygın anksiyete puanı arasında, ayrılık anksiyetesi bozukluğu tanısı ile ÇADÖ-Y ayrılık anksiyetesi, sosyal fobi ve anksiyete toplam puanı arasında ilişki bulunmuştur. ÇADÖ-Y'ye göre düşünülen tanılar ile psikiyatrik tanılar karşılaştırıldığında; depresyon ile MDB ve distimi tanıları arasında, ayrılık anksiyetesi ve sosyal fobi ile ayrılık anksiyetesi bozukluğu arasında ilişki görülmüştür. ÇADÖ-Y'ye göre düşünülen tanılarla ebeveynlerin ilettiği sorunlar karşılaştırıldığında; OKB ile takıntı ve ilişki sorunları arasında ve depresyon tanısı ile mutsuzluk sorunu arasında ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine relationship between parental complaints and psychiatric diagnosis of children and adolescents who came to a private psychiatric outpatient clinic. Besides that, it was investigated the relationship between the scores and diagnosis that Revised Child Anxiety and Depression Scale (RCADS-CV) gives and diagnosis of psychiatrist and parental chief complaints of their children. 36 girls and 42 boys were included to the research. Statistical analysis done with Mann Whitney-U test, Chi-square test and independent group t test. The findings show that there are relationship between some complaints and diagnosis which are; worry and generalized anxiety disorder, hyperactivity and attention deficit hyperactivity disorder, hyperactivity and tic and Tourette disorder, obsession and obsession compulsion disorder. When considering the relationship between RCADS-CV points and complaints, there is a relationship between depression point and unhappiness. There is a relationship between GAD diagnosis and RCADS-CV separation anxiety point, OCD diagnosis and total anxiety point, MDD/ distimi and depression point, social anxiety disorder diagnosis and generalized anxiety point; separation anxiety diagnosis and RCADS-CV separation anxiety, social phobia and total anxiety score. When RCADS-CV diagnosis and psychiatric diagnosis are compared there is a relationship between depression and MDD/distimi, between RCADS-CV separation anxiety and RCADS-CV social phobia and separation anxiety disorder. Besides, there is a relationship between RCADS-CV OCD diagnosis and obsession and relationship problems, and RCADS-CV depression and unhappiness.