Yüzme antrenmanlarının; 8-10 yaş performans grubu yüzücülerinin serbest stil dereceleri ile bazı antropometrik ve motorik özellikler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of swimming training on the free style degrees with some anthropometric and motoric characteristics of 8-10 years performance swimmers
  1. Tez No: 503367
  2. Yazar: HAMZA ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8-10 yaş grubunda yer alan başlangıç seviyesindeki yüzücülere uygulanan yüzme antrenman programının, yüzücülerin, 25 metre serbest stil dereceleri, antropometrik özellikleri ve seçilmiş temel motorik özelliklerine etkisinin değerlendirilmesidir. Araştırmaya, İstanbul İl'inde yaşayan 102'si kız 76'sı erkek olmak üzere toplam 178 çocuk yüzücü katılmıştır. Araştırmada yer alan yüzücüler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) spor komplekslerine yüzme eğitimi almak için başvuran 8-10 yaş grubu gönüllü çocuklardan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan çocuk yüzücülere 14 hafta süreyle, haftada 4 gün olmak üzere, günde 2 saat antrenman yapılmıştır. Bu antrenmanların sonucunda fiziksel testler, antropometrik ölçümler ve motorik alan testleri uygulanmıştır. Uygulanan ölçümler ile gerçekleştirilen testlerden edinilen ön ve son test verileri, (paired semple t test) bağımlı örneklem t testiyle analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler için SPSS 24,0 paket program kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effectiveness of the beginner-level swimmer training program, on 25-meter free style degrees, anthropometric features and selected basic motoric features of the 8-10 age group. A total of 178 swimmers participated in the survey, 102 of whom were girls and 76 were boys. The swimmers in the study consist of 8-10 year old volunteer children who apply to Istanbul Metropolitan Municipality sports complex for swimming training. The children participating in the study were trained 2 hours a day for 14 weeks, 4 days a week, and the training sessions were held on Mondays, Wednesdays, Fridays and Sundays from 11:00 am to 1:00 pm. Physical tests, anthropometric measurements and motor area tests were performed as a result of these exercises. The data obtained from the measurements and the tests were analyzed by independent sample t test and SPSS 24.0 package program was used for statistical analysis. Mean values are shown as 'arithmetic mean ± standard deviation'. When analyzes were performed, the positive change was detected in body weight 4.85 percent, the height 2.20 percent, the arm span 2.03 percent, the sitting height 2.73 percent, the sit-lengthening (flexibility) test 40.54 percent, the hand length 3.63 percent, the stopping long jump 7.11 percent, the left hand grip strength measure 12.37 percent, the right hand grip strength measure 12.02 percent, the 30 sec shuttle test 21.40 percent, the 25-meter free degree 4.15 percent while the negative change was detected in the hand width -22.72 percent, the foot width -5.90 percent, the zig zag test -7.61 percent, the 10 meter sprint test -5.67 percent, the 20 meter sprint test percentage -4.88, the 30 meter sprint test -2.39 percent, the flamingo balance test -24.58 percent and the 25-meter change in the arm number -6.93 percent.