Kırık iyileşmesi üzerine endotel disfonksiyonun etkileri
Effects of endotel dysfunction on fracture healing
  1. Tez No: 668216
  2. Yazar: MEHMET ALİ DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Endotel günümüzde damar duvarı ile dolaşan kan arasında endotel hücrelerinden oluşan oldukça işlevsel bir bariyer olarak kabul edilmektedir. Endotelin bilinen en önemli görevleri arasında kan ile çevre dokular arasında madde alışverişini kontrol etmek, damar içinde tromboz ve trombolizisin dengesini ayarlamak, inflamasyonu, immun yanıtı, hücre çoğalmasını düzenlemek bulunmaktadır. Klinik olarak endotel disfonksiyonu vazokonstriksiyon, trombüs oluşumu, inflamatuar olayların artışı ve artmış hücre proliferasyonu lehine sonuçlanabilir. Kaynamama kemikteki kırığın dokuz aylık tedavi sonucunda anatomik ve fonksiyonel olarak iyileşemediği durumdur. Bilinen birçok sebebi olmakla beraber bazı durumlarda nedeni açıklanamamaktadır. Tarihsel olarak birçok hastalıkla ilişkilendirilen endotel disfonksiyonu ile kırık kaynaması arasındaki ilişkiyi açıklamak istedik. 2018-2020 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne yatan travma hastalarının akıma bağlı dilatasyon tekniği kullanarak ve serumda endotelin-1 ve asimetrik dimetil arjinin değerlerini ölçerek endotel fonksiyonlarına baktık. Sonuçta endotel disfonksiyonu ile kırık kaynaması arasında net bir ilişki olmadığını, asimetrik dimetil arjinin ve endotelin-1 moleküllerinin kırık nedeniyle takip edilen hastalarda endotel disfonksiyonu için uygun parametreler olmadığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The endothelium is currently considered a highly functional barrier consisting of endothelial cells between the vessel wall and the circulating blood. Among the most important tasks of the endothelium are controlling substance exchange between blood and surrounding tissues, adjusting the balance of thrombosis and thrombolysis in the vessel, regulating inflammation, immune response, and cell proliferation. Clinically, endothelial dysfunction may result in vasoconstriction, thrombus formation, increased inflammatory events and increased cell proliferation. Nonunion is a condition in which a bone fracture cannot heal anatomically and functionally after nine months of treatment. Although there are many known reasons, in some cases, the cause cannot be explained. We wanted to explain the relationship between endothelial dysfunction and fracture union, which has been historically associated with many diseases. We eveluated the trauma patients endothelial functions admitted to the Department of Orthopedics and Traumatology at Atatürk University between 2018-2020 by using flow-dependent dilatation technique and measuring endothelin-1 and asymmetric dimethyl arginine serum values. In conclusion, we think that there is no clear relationship between endothelial dysfunction and fracture union, and asymmetric dimethyl arginine and endothelin-1 molecules are not suitable parameters for endothelial dysfunction in patients who are followed up for fracture.