Irak'taki kolorektal kanseri hastalarında kullanılanbiyokimyasal belirteçler
Biochemical markers used in colorectal cancer patients in Iraq
  1. Tez No: 668218
  2. Yazar: ABDULRAZZAK FRAYYIH SAEED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ALYAR, DR. HANAN SHİHAB AHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kalın bağırsakta tümör büyümesi gelişince kolon kanseri gelişir. Şimdi Amerika Birleşik Devletleri'nde en yaygın üçüncü kanser türüdürKolon veya kalın bağırsak vücudun katı atıklardan su ve tuz çıkardığı yerdir. Atık daha sonra rektum boyunca hareket eder ve vücuttan anüsten çıkar.Kolon kanseri aynı zamanda ABD'de kansere bağlı ölümlerin üçüncü en yaygın nedenidir.Aslında, 2019'da, Amerikan Kanser Birliği (ACS) ABD'de 101.420 kişinin yeni bir kolon kanseri teşhisi alacaktır.Sağlık uzmanları düzenli taramalara katılmayı öneriyorlar 50 yaşından itibaren kolon kanseri için Güvenilen Kaynak.Birlikte ortaya çıkan kolon kanseri ve rektum kanserini tanımlayan kolorektal kanser de yaygındır.Rektal kanser, kalın bağırsağın son birkaç santimi olan rektumda anusa en yakın olan yerde ortaya çıkar.İki aşamalı olarak gerçekleştirilen kesitsel bir çalışmadır: İlk, Radyoterapi bölümünde (Al-karamah Eğitim Hastanesilaboratuvarı, Bağdat, Irak) toplanan 70 numune (tedavinin cerrahi ve kemoterapiye dayalı olduğu kolon kanserinden farklı olarak, tedavisi cerrahi ve radyoterapiye dayalı bir kolorektal kanserler olan rektal kanserli hasta örnekleri) dâhil olmak üzere verilerin toplanmasından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Colon cancer develops when tumor growth develops in the large intestine. Now the third most common type of cancer in the United StatesThe colon or large intestine is where the body extracts water and salt from solid waste. The waste then moves through the rectum and exits the body through the anus.Colon cancer is also the third most common cause of cancer-related death in the U.S. In fact, in 2019, the American Cancer Association (ACS) will receive a new colon cancer diagnosis of 101,420 people in the U.S.Health professionals recommend attending regular screenings from the age of 50 on a Trusted Source for colon cancer.Colorectal cancer, which describes co-occurring colon cancer and rectal cancer, is also common. Rectal cancer occurs in the rectum, the last few inches of the large intestine, closest to the anus.The first consists of collecting data, including 70 samples collected in the Radiotherapy department (Al-karamah Eğitim Hospital laboratory, Baghdad, Iraq) (samples of rectal cancer patients whose treatment is a colorectal cancer based on surgery and radiotherapy, unlike colon cancer where the treatment is based on surgery and chemotherapy) .