Direkt ve indirekt dijitalizasyon yöntemi ile üretilen lityum disilikat tek kronların marjinal ve internal uyumlarının karşılaştırılmalı olarak araştırılması
A comparative study of marginal and internal fit of lithium disilicate single crowns produced by direct and indirect digitization techniques
- Tez No: 668250
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN TOMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde; CAD/CAM sistemleri ile protetik restorasyonlar uygulanırken dijital ölçüler kullanılmaktadır. Dijital ölçüler, doğrudan klinikte ağız içerisinden hekim tarafından elde edilebildiği gibi hekim tarafından alınan geleneksel ölçülerden üretilen dental modellerden laboratuvarda teknisyenlerce taranmasından da elde edilebilmektedir. Modern yaşantının getirmiş olduğu gereksinimlerden bir diğeri de klinikte seanslar esnasında harcanan sürenin ve tedavinin başlangıcı ve bitişi arasında geçen sürenin en aza indirgenmesidir. CAD/CAM sistemlerindeki gelişmeleri hızlandırdığı gibi bu sistemlere klinisyenler ve teknisyenlerce farklı yaklaşımların geliştirilmesine de ön ayak olmaktadır. Bu çalşmadaki amaç; direkt dijitalizasyon ile prepare edilmiş dişlerden elde edilen ve Polivinilsiloksan ölçüden üretilen çalışma modellerinden indirekt dijitalizasyon ile elde edilen dijital ölçüler kullanılarak, IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) bloklardan millenen tek kron restorasyonlarda internal ve marjinal uyumun karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla, dental literatürde bugüne kadar kullanılmamış olan bir yöntem ile; restorasyon ile diş ara yüzeyindeki siman film kalınlığı mikro-CT kullanılarak hacimsel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, direkt dijitalizasyon ve indirekt dijitalizasyon grupları arasında marjinal ve internal aralık değerleri arasında hem çoklu varyans analizi sonucu gruplar genelinde hem de post hoc ikili karşılaştırma testleri sonucunda istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir. Toplam hacim değerleri kıyaslandığında çoklu varyans analizi sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunurken, sonrasında uygulanan ikili karşılaştırma analizi sonucunda direkt dijitalizasyon ve indirekt dijitalizasyon grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kesitsel ölçümler 2 düzlem (Sagittal ve Frontal) üzerinde belirlenen 12 nokta referans alınarak kaydedilmiştir. Kesitsel ölçüm değerleri karşılaştırıldığında ise, 4 adet marjinal kesitten, palatinal marjinal kesit haricindeki 3 marjinal kesitte direkt dijitalizasyon istatistiksel olarak anlamlı bir farkla daha iyi sonuçlar sergilerken; internal alan kesitlerinden sadece mezyo-insizal köşe değerlerinde direkt dijitalizasyon grubu istatistiksel olarak anlamlı düzeyde üstünlük sergilemiş, bunun dışındaki internal alan kesit ölçümlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays; digital impressions are used in appliance of prosthetic restorations with CAD/CAM systems. Digital impressions can be obtained directly from the mouth by the physician in the clinic or by scanning the dental models produced by the conventional impression methods performed by the physician by the technicians in the laboratory. Another requirement brought by modern life is the need to minimize the time spent during clinical sessions and the time between the beginning and the end of the treatment, which accelerates the developments in CAD/CAM systems, as well as leading the development of different approaches to these systems by clinicians and technicians. The aim of this study is; to compare internal and marginal fit of single crown restorations milled from IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) blocks, using digital impressions obtained by indirect digitalization obtained from dental models produced from conventional Polyvinylsiloxane impression and direct intraoral digitalization. For this purpose, with a method that has not been used in the dental literature until today; The cement film thickness at the intaglio surface of the restoration was evaluated volumetrically using micro-CT scans. According to the results, statistically significant differences were detected between the marginal and internal fit values between the direct digitalization and indirect digitalization groups, according to the results of variance analysis among groups and post hoc analysis applied afterwards. When the total volume values were compared, statistically significant differences were found according to the results of variance analysis among groups; however no statistically significant difference was found between direct digitalization and indirect digitalization groups according to the post hoc analysis apllied afterwards. Cross-sectional measurements were recorded with reference to 12 points determined on 2 planes (Sagittal and Frontal). When the cross-sectional measurement values were compared, for direct digitalization; 3 of 4 marginal sections except the palatinal marginal section showed better results with a statistically significant difference; The direct digitalization group showed a statistically significant advantage only in mezyo-incisal corner values among the internal fit sections, except that there was no statistically significant difference between the groups in terms of internal fit section measurements.