İkinci Dünya Savaşı öncesi Romanya'dan Türkiye'ye göçler ve iskân (Çumra örneğinde 1935-1939)
Migration from Romania to Turkey before the Second World War and settlement (Romania for example 1935-1939)
- Tez No: 668251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT KURTULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Toplumsal tarih açısından değerlendirildiğinde göçlerin araştırılması ve incelenmesi büyük bir öneme sahiptir. Geçmişten günümüze Türk tarihinde göçlerin yaşanmadığı dönem neredeyse hiç yoktur. Bu göçlerin genel tanımları, çeşitleri, nedenleri, sonuçları ve önemli göç hareketleri ile göçün sonucunda yapılan yardımlar tez çalışmasında incelenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanı ile birlikte yeni devletin Balkan devletleriyle dış politikasında barışçıl bir yöntem izlenmiştir. Bu devletlerle anlaşmalar imzalandıktan sonra ilişkiler kuvvetlendirilmiş ve Türkiye'ye gelen göçmen sayısı düzenli hale gelmiştir. Üstelik sınırları korumak ve oluşabilecek dış tehlikelere karşı birlikte hareket etmek için Yunanistan, Romanya, Arnavutluk ve Yugoslavya ile Balkan Paktı imzalanmıştır. Fakat Bulgaristan kendi çıkarları gereği anlaşmaya dahil olmamıştır. 1934 imzalanan paktın ömrü uzun olmamış ve Balkan ülkelerinin İkinci Dünya Savaşı'nda işgale uğramasıyla paktın geçerliliği sona ermiştir. Türkiye ise İkinci Dünya Savaşı esnasında tarafsız kalarak savaş dışında kalmayı başarmıştır. Bu tezin ana konusu, birer Balkan devleti olan Romanya ve Bulgaristan'dan Konya'nın Çumra ve Akşehir ilçelerine yapılan göçlerdir. Çumra ve Akşehir'in tarihi geçmişi, gelen göçmenlerin yerleştirilmesi ve devletin göçmenlere yardımları, gelen göçmen sayısı, nüfus dağılımları bu iki ilçe örneğinde ele alınmıştır. Göçle birlikte gelen sosyal, siyasal ve ekonomik değişimler Balkanları etkilediği kadar Türkiye'yi de etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
When evaluated in terms of social history, researching and examining migrations is of great importance.From past to present, there is hardly any period in Turkish history when there were no migrations.The general definitions, types, reasons, consequences of these migrations and important migration movements and the aids made because of migration were examined in this thesis. A method of peaceful foreign policy with the Balkan states with the proclamation of the Republic of Turkey was followed. Relations have been strengthened after the signing of agreements with the state and the number of immigrants coming to Turkey have become regulars. Moreover, the Balkan Pact was signed with Greece, Romania, Albania and Yugoslavia in order to protect the borders and act together against possible external threats. However, Bulgaria did not get involved in the agreement for its own benefit. The pact signed in 1934 did not have a long life and the pact ended with the occupation of the Balkan countries in the Second World War. Turkey has managed to stay out of the war by remaining neutral during the Second World War. The main subject of this thesis is the migrations from Balkan countries, Romania and Bulgaria to Konya's Çumra and Akşehir districts. The historical background of Çumra and Akşehir, the resettlement of immigrants and the state aid to immigrants, the number of immigrants coming, and the population distribution are discussed in the examples of these two districts. Migration comes with the social, political and economic changes are also effecting Turkey as well as effecting the Balkans.