Direkt ve indirekt dijitalizasyon ile üretilen 5 üyeli monolitik zirkonya restorasyonların marjinal ve internal uyumunun 3 boyutlu karşılaştırması: İn vitro çalışma
Comparison of marginal and internal fit of 5-unit monolithic zirconia fixed dental prostheses made with direct and indirect digitalization: An in vitro study
- Tez No: 627865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BARIŞ GÜNCÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dijital ölçü yöntemleri, indirekt restorasyonların üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, çok üniteli köprülerin üretiminde dijital ölçü yöntemlerinin hassasiyeti ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bu in vitro çalışmanın amacı; direkt ve indirekt dijitalizasyon yöntemleri ile üretilmiş çok üyeli restorasyonların marjinal ve internal uyumlarını üç boyutlu kopyalama ve optik dijitalizasyon yöntemi ile değerlendirmektir. 12 ve 14 numaralı diş eksikliklerinin taklit edildiği klinik senaryoya göre 11, 13 ve 15 numaralı dişler fantom model üzerinde prepare edilmiştir. Direkt dijitalizasyon için ana model 3Shape Trios 3 ve CEREC Omnicam ağız içi tarayıcıları kullanılarak taranmıştır (3S-IOS ve C-IOS). İndirekt dijitalizasyon için ise polivinil siloksan ölçü maddesi ile geleneksel ölçüler alınmıştır. Bu ölçüler ve ölçülerden elde edilen alçı modeler 3Shape E3 ve CEREC InEosX5 laboratuvar tarayıcıları kullanılarak taranmıştır (3S-ÖLÇÜ, 3S-ALÇI, C-ÖLÇÜ ve C-ALÇI). Dijitalizasyon işlemi sonrası üretilen 5 üyeli monolitik zirkonya restorasyonların marjinal ve internal uyumları, ATOS Triple Scan endüstriyel tarayıcısı kullanılarak üç boyutlu kopyalama ve optik dijitalizasyon yöntemi ile değerlendirilmiştir (n=10). Sonuçların değerlendirilmesi için Kruskal-Wallis non-parametrik istatistiksel analiz yöntemi kullanılmıştır. Trios 3 ve Omnicam ağız içi tarayıcıları kullanılarak üretilen restorasyonların uyumları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0.05). Direkt ve indirekt dijitalizasyon yöntemleri ile üretilen restorasyonların uyumları benzer bulunmuştur (p>0.05). İndirekt dijitalizasyon için ölçü ve alçı model tarama yöntemleri benzer sonuçlar göstermiştir (p>0.05). Direkt ve indirekt dijitalizasyon yöntemleri kullanılarak üretilen 5 üyeli restorasyonların uyumları benzerdir ve klinik olarak kabul edilebilir sınırlar içerisindedir (
Özet (Çeviri)
Digital impressions has been widely used in the manufacturing of indirect restorations. However, the limited number of studies examined the accuracy of the digital scanners in the production of multi-unit restorations. The aim of this in vitro study was to evaluate the marginal and internal discrepancy of 5-unit monolithic zirconia bridges made via direct and indirect digitalization with three-dimensional replica method and optical digitization. A phantom model was designed that mimic the missing of the maxillary lateral and first premolar. Maxillary right central, canine, second premolar were prepared. The reference model was scanned with 3Shape Trios 3 and CEREC Omnicam intraoral scanners for direct digitalization (3S-IOS, C-IOS) and conventional impressions were taken for indirect digitalization with polyvinyl siloxane impression material. The impressions were scanned with 3Shape E3 and CEREC InEosX5 laboratory scanners (3S-IMP, C-IMP). The impressions were then poured, and the stone casts were scanned with same laboratory scanners (3S-CAST, C-CAST). After the digitalization, 5-unit zirconia bridges were manufactured with CAD-CAM (n=10). Marginal and internal discrepancy of the restorations were evaluated with three-dimensional replica method and optical digitization (ATOS Triple Scan). The results were compared using Kruskal-Wallis analysis of variance. No statistically significant difference was observed between the marginal and internal discrepancy of restorations produced using intraoral scanners (p>0.05). The restorations manufactured with direct and indirect digitalization, did not reveal a statistically significant difference (p>0.05). For indirect digitalization group, impression scan and stone cast scan techniques showed similar results (p>0.05). The marginal and internal discrepancy of 5-unit restorations manufactured with direct and indirect techniques were similar and within the acceptable clinical limits. (