Anında ve sürekli denetim ve izleme: Kâr amaçlı bir şirket uygulaması
Instant and continuous audit and monitoring: Application of a profit-oriented company
  1. Tez No: 668273
  2. Yazar: SEZER KAŞIKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ZEYNEP SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
İşletmelerde küreselleşmenin ve teknolojik gelişmelerin ışığında işletme yapılarında değişiklikler meydana gelmektedir. İşletmelerde meydana gelen değişikliklerle birlikte sürekli denetim ve izleme sistemi önem kazanmaktadır. Sürekli denetim ve izleme sistemi, işletme verilerinin gerçek zamanlı olarak denetlenmesini ve izlenmesini sağlayan bir bilgisayar destekli denetim modelidir. Bu çalışmanın temel amacı, Marmara Bölgesi, İstanbul ilinde tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren bir sanayi işletmesinde hasılat, harcama ve stok döngüleri kapsamında gerçekleşen iş ve işlemlerle bu döngü kapsamında faaliyet gösteren işletme birimleri arasında mevcut iç kontrol ve iç denetim sisteminin yerine iç denetimin güncel yaklaşımlarından olan sürekli denetim ve izleme modelinin işletmeye entegre edilmesi ve yürütülmesidir. Çalışmada, işletmede entegre edilecek sürekli denetim ve izleme sisteminin işletme yapısında ve döngü yaklaşımlarında meydana getireceği değişimlerle birlikte işletmeye olan avantaj ve dezavantajları ortaya konulmaktadır. Bu amaçla şirket ziyaretleri gerçekleştirilmiş, üst yönetim, birim sorumluları ve birimlerde çalışan personelle görüşme sağlanmıştır. Sonuç olarak işletme döngülerinin sürekli denetim ve izleme faaliyeti kapsamına alınmasıyla iş ve faaliyet döngülerinde gerçekleşen işlemlere güvenin oluşturulmasında katkı sağlayacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the context of globalization and technical advances in industry, changes are occurring in business systems. Continuous auditing and monitoring technologies are becoming increasingly important as business changes occur. Continuous auditing and monitoring system is a computer-aided audit model that provides real-time audit and monitoring of financial data. The key goal of this study is to ensure that integrating and implementing continuous auditing and monitoring system as one of recent internal audit approaches, rather than the current internal control and internal audit framework, between business units working within the sales, expense and stock cycles of an industrial company operating in the textile and ready-made clothing sector in the Marmara area of Istanbul. This shows the advantages and disadvantages of the continuous management and tracking system to be incorporated into the company, along with improvements in the business layout and approach to the business cycles. Towards this purpose, business visits were made, and interviews were conducted with senior executives, team managers and employees employed in the departments. As a consequence, it has been found out that incorporating business cycles within the scope of continuous auditing and monitoring system will contribute to building the public trust to the business and activities carried out within the framework of the business cycles.