Gelişen teknolojilerin muhasebe mesleğine etkileri ve eğitimindeki yeri: Ülkelerarası araştırma
The effects of developing technologies on accounting profession and their place in education: International research
- Tez No: 668284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ekonomik ve teknolojik gelişmeler organizasyon yapılarında, faaliyet alanlarında ve şirket politikalarında önemli değişiklikler yaratmaktadır. Şirketlerin sürekli değişen bir ortamda faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdürmeleri için rekabet avantajı kazanmaları ve özellikle kaliteli bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle hem iş dünyası hem de üniversiteler açısından muhasebe eğitiminin önemi artmaktadır. Çalışmada teknolojik gelişmelerin başlangıcı olarak bilinen endüstri devrimleri ve alt bileşenleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Bu bağlamda Endüstri 4.0'ın alt bileşenleri olan Yüksek Teknoloji (YT) bileşenlerine değinilmiş ve muhasebe sisteminde kullanıldığı alanlar açıklanmaya çalışılmıştır. Endüstri 4.0'ın ortaya çıkması sonucu muhasebe eğitimindeki teknoloji odaklı derslerin önemi artmıştır. Bu önemin artması üniversitelerin muhasebe eğitim programlarında yeni teknoloji odaklı derslerin müfredata eklenmesine sebep olmuştur. Bu yüzden çalışmamızda Türkiye'deki devlet, vakıf üniversitelerindeki işletme ve işleme dışı muhasebe eğitimi veren bölümler incelenmiştir. Bu doğrultuda Türkiye ve Rusya'da işlenen teknoloji odaklı dersler belirlenerek aralarındaki benzerlik ve farkların ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla iki ülkeden araştırma kapsamına dahil edilen üniversitelerdeki teknoloji odaklı dersler arasında karşılaştırma yapılmıştır. Seçilen üniversitelerin muhasebe meslek mensubu yetiştiren bölümlerinde teknoloji odaklı derslerin zorunlu ve seçmeli durumlarının tespiti de araştırma kapsamına dahildir. Karşılaştırmadan elde edilen sonuçlar, Rusya'daki üniversitelerde işlenen teknoloji odaklı derslerin Türkiye'de işlenen teknoloji odaklı derslerden çok farklı olmadığını tespit edilmiştir. Ancak Rusya eğitim sisteminde işlenen teknoloji odaklı derslerin daha çok zorunlu olarak müfredatlarda yer aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic and technological developments create significant changes in organizational structures, fields of activity and company policies. In order for companies to continue their activities effectively in a constantly changing environment, they must gain competitive advantage and especially have high quality information. For this reason, the importance of accounting education is increasing both for the business world and universities. In the study, informations about industrial revolutions and sub-components known as the beginning of technological developments place had given. In this context, High Technology (PT) components, which are sub-components of Industry 4.0, are mentioned and the areas where they are used in the accounting system are explained. As a result of the emergence of Industry 4.0, the importance of technological lessons in accounting education has increased. The increase in this importance has caused new technological courses to be added to the curriculum in the accounting education programs of universities. Therefore, in this study, both the business departments and departments that teach accounting are examined. Also, this study aims to determine technology-oriented courses in Turkey and Russia and to reveal the differences between them. For this purpose, a comparison was made between technology-oriented courses in universities from two countries included in the scope of the research. While doing that, we also aim to determine whether technology-oriented courses are compulsory or selective in departments that train professional accountants. The findings reveal that the technology-oriented lessons conducted in Russia are not very different compared to those conducted in Turkey. However, we observed that those classes conducted in Russia are mostly compulsory compared to Turkey.