Futbolcular ile taekwondocuların zihinsel antrenman beceri düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of mental training skill levels of footballers and taekwondo players
  1. Tez No: 668283
  2. Yazar: RIDVAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, futbolcular ile taekwondocuların kullandıkları, zihinsel antrenman beceri düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu 119 erkek 201 kadın olamak üzere toplam 320 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada, Behnke vd., (2017) tarafından geliştirilen, Yarayan ve İlhan (2018) tarafından geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yaparak Türkçe'ye uyarlanan Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri 'SZAE' (The Sport Mental Training Questionnaire 'SMTQ') kullanılmıştır. Ayrıca, veri toplama aracı olarak katılımcıların demografik bilgilerini içeren kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada, verilerin analizinde SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde T-testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizlerinden faydalanılmıştır. Ayrıca, analizlerin ilk bölümünde değişkenlerin arasındaki ilişkinin anlamlı olup olmadığını belirlemek için Pearson Korelâsyon Katsayısı tekniğinden faydalanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, sporcuların branşları olan taekwondo ve futbol gruplarının zihinsel performans ve kişiler arası beceriler değişkenleri için anlamlı olarak farklılaştığı (p0,05). Araştırmadan elde edilen bulguya göre; yaş değişkeni ile zihinsel becerileri düzeyi arasında (p0,05) görülmektedir. Araştırmadan elde edilen bir diğer bulgu ise Zihinsel Antrenman Envanteri Ölçeğinin Alt Boyutlarına ait ortalamalarına bakıldığında bütün değişkenlerde en yüksek puanı büyüklerin, sonrasında yıldızların ve son olarak gençlerin aldığı görülmektedir. Araştırmada, sporcuların oynadıkları mevkilere göre, zihinsel temel beceriler değişkeninde sol açık oynayanların, kişiler arası becerilerde sağ bek ve kalecilerin, kendinle konuşmada ise sadece kalecilerin diğer mevkilerde oynayanlara göre anlamlı olarak farklılaştığı ve ortalama puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulguya göre, milli olma durumunun zihinsel antrenman envanteri ölçeğinin alt boyutları olan zihinsel temel beceriler, zihinsel performans, kişiler arası beceriler, kendinle konuşma ve zihinsel canlandırma değişkenleri bağlamında farklılaştığı (p0,05)
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the mental training skill levels used by football players and taekwondo players. In this study, the relational scanning model was used. The study group consists of 320 athletes, 119 men and 201 women. The Sport Mental Training Questionnaire“SMTQ”was used in the study, which was developed by Behnke et al. (2017) and adapted into Turkish by Yarayan and İlhan (2018) by conducting a validity and reliability study. In addition, a Personal Information Form containing demographic information of the participants was used as a data collection tool. SPSS 25 package program was used in the analysis of the data. T-test, one-way analysis of variance and correlation analysis were used in the analyzes. In addition, in the first part of the analysis, Pearson Correlation Coefficient technique was used to determine whether the relationship between variables was significant. As a result of the analysis, it is seen that the taekwondo and football groups, which are the branches of the athletes, differ significantly (p 0.05). According to the findings obtained from the research; A positive and significant relationship was found between the age variable and mental skills level (p 0.05) in the context of mental basic skills, mental performance, interpersonal skills, self-talk and mental stimulation variables. Another finding obtained from the study is that when we look at the averages of the Sub-Dimensions of the Mental Training Inventory Scale, it is seen that the highest scores in all variables, followed by the youth and finally the stars. In the study, according to the positions the athletes played, it was observed that those who played left in the mental basic skills variable, right-back and goalkeepers in interpersonal skills, and only goalkeepers in talking to yourself differed significantly from those who played in other positions and had higher average scores. According to the findings obtaine from the research, it is seen that the state of being national differs (p 0.05).