Konya'daki KOBİ'lerin yeni nesil pazarlama tekniklerine olan farkındalığına yönelik araştırma
A research on the awareness of SMEs in Konya about new generation marketing techniques
- Tez No: 668285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Teknolojinin gelişmesi, tüketici profilinin her geçen gün değişmesi, yeni nesil pazarlama tekniklerini doğurmuştur. Kişiselleştirilmiş çalışmalar, dijitali besleyen fijital araçlar, ortaya değer koyan şirketler, marka kimliği ve hikâyesi gibi unsurlar artık şirketlerin gündemine girmeye başlamıştır. Pazarlama, bir departman olmaktan çıkıp topyekûn bir şirketin bütün unsurlarını ilgilendiren uğraş halini almıştır. Tüketicilere satın alım sürecinin başından sonuna kadar değer verip, onlara bir marka deneyimi yaşatabilen şirketler yeni nesilin dikkatini çekerek ayakta kalabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, KOBİ'lerin tüketicilere ulaşmaları için yeni nesil pazarlama tekniklerinin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmak ve KOBİ'lerin bu tekniklere yönelik farkındalık durumlarını keşfetmektir. Çalışma Nitel yöntem kapsamında, birebir derinlemesine görüşme ile; Konya'da bulunan 16 şirket yöneticisiyle, 2019 Kasım ayı ile 2020 Şubat ayı arasında yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde yeni nesil pazarlama konusunda farkındalıkların, nesile ve eğitim durumuna göre farklılık gösterdiği satış türüne göre etkilenmediği görülmüştür. Sonuç olarak yeni nesil pazarlama tekniklerinin farkındalık seviyelerinin iyi düzeyde olmasına karşın, kullanım oranlarının düşük kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The development of technology and the change in the consumer profile with each passing day have spawned a new generation of marketing techniques. Elements such as personalized studies, digital tools that feed the digital, companies that create value, brand identity and story are now on the agenda of companies. Marketing has ceased to be a department and has become an occupation that concerns all aspects of a company as a whole. Companies that value consumers from the beginning to the end of the purchasing process and provide them with a brand experience can survive by attracting the attention of the new generation. The purpose of this study is to reveal the importance of new generation marketing techniques for SMEs to reach consumers and to discover the awareness of SMEs for these techniques. Study Within the scope of qualitative method, with one-on-one in-depth interview; It was held between November 2019 and February 2020, with 16 company executives in Konya. In the interviews, it has been observed that the awareness of next generation marketing is not affected by the type of sales, which differs according to generation and education level. As a result, although the awareness levels of the new generation marketing techniques are at a good level, it has been observed that their usage rates remain low.