التحدّي في القرآن الكريم (کتاب في ظلال القُرآن أنموذجاً)
Kuran meydan okuma yaklaşım okumaları (Fi Zilalil Kuran örneği) / Qur'anic method of challenge (Fi Dhillal al Qurans' book an as example)
  1. Tez No: 668286
  2. Yazar: ABDULLAH MUHI MAHGOOB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, Kur'an'ın büyüklüğünü, yüksek değerini, ihtişamını; işitenine aleyhinde delildir, Kur'an-ı Kerim meydan okumaları Mekki ve Medeni süreçlerinde başlayıp Kıyamet gününe kadar uzayıp hem insanları hem de cinleri kapsadığını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır:“Kur'an-ı Kerim meydan okumaları: Fi Zilal'il Kur'an Örneği”adlı çalışmanın önemi, Kur'an-ı Kerim'in getirdiği meydan okumalarından ve mucizelerinden kaynaklanmaktadır: Bu meydan okumalarında Kur'an'ın benzeri veya sadece on ayet veya tek bir ayet getirmeleri için ilk olarak belagat ve Arap dilinin en iyi konuşanları olmalarına rağmen Kureyş müşrikleri, daha sonra hem cinleri hem de insanları, daha sonra bütün akıl sahipleri meydan okunduğu halde hiç kimse bunu başaramamıştır: Bu meydan okumaları, Mekki ve Medeni dönemler sırasında kutsal davet inişi sırasında kademeli olarak devam etmiştir. Bu nedenle, bu Kur'an-ı Kerim meydan okumalarının en büyük önemi, en kısa sureler, en doğru ifadeler ve en güzel sözlerle gelmesine rağmen yine de meydan okuyamadıklarından kaynaklanmaktadır. Şüphesiz bu büyük Kur'an'ın Yüce Allah'tan olduğunu gösterir: Hiç kimse, ne olursa olsun, ve ne kadar fasih ve akıcı konuşan biri olursa olsun, Kur'an'ın benzeri otaya çıkaramaz: Hatta ve hatta insanlar ve cinler, bu Kur'an'ın bir benzerini meydana getirmek için bir araya gelseler bir benzerini meydana koyamazlar, hatta bir kısmı bir kısmına yardım etse bile: Bu nedenle Peygamberimiz Muhammed'in (sallallâhu aleyhi ve sellem) mesajıyla ateistlerin, mürtedlerin ve şüphecilerin seslerini kesip onun önünde onları çaresizce durdurup kendi sözlerinin dehşeti ve özyönetiminin büyüklüğü karşısında şaşırtan, peygamberimiz Muhammed bin Abdullah'ın (sallallâhu aleyhi ve sellem) peygamberliğinin ve insanları karanlıktan aydınlığa çıkarmak için getirdiği yüce ilahi mesajın doğruluğunun kanıtı olan. Kur'an-ı Kerim'in meydan okumaları konusu çalışma konusu olarak seçilmiştir: Zira meydan okuma olayı bilim adamları ve düşünürler için endişe konusudur. Bu yüzden tezimin başlığı olarak bu çok önemli konu üzerine yazmayı, meydan okuma ayetlerinin yorumlamasında Sayyid Kutub'un (Allah ona rahmet etsin)“Fi Zilal'il Kur'an”adlı kitabı örnek olarak seçtim. Bu kitap, çağdaş tefsir kitaplarından biridir ve güzel bir retorik tefsir kitabıdır: Bu konuda meydan okuma ayetlerinin. yorumlanması üzerine yazan kimseye okumadım ve Yüce Allah başarının bahşedendir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to show the greatness of the Holy Qur'an, its glorified place in Islam, its importance and its big position in the believers' lives, and its inimitability. The verses of the Qur'an are a strong argument for itself for those who hears it, and it was challenging the non-believers back in the era of Makkah and Madinah and will last till The Day of Judgement. Interestingly, not only the mankind, whom the Qur'an was challenging, but also the Jinn. And when we say mankind, we mean all the nations in all the eras regardless their language, their color either they were Arabs or not, and also either it was during the time of Prophet Mohammad (SAW) or after that. And as we said, the Qur'an challenges in the first place the non-believers of Quraysh followed by all the minds of mankind and Jinn. The Qur'an challenged them to get a similar book to the Holy Qur'an, then again, they were challenged to get 10 chapters (surahs) similar, and at the end, they were asked to get only 1 chapter similar, but the all the trials failed, proofing their inability, Yet, the Holy Qur'an challenged them more than once, and this challenge was phased, and the challenge continued to be a form of reprimand to them in the era of Makkah and Madinah during the revelation of Allah's (SWT) sublimed message. So, the great importance of this Qur'anic challenge lies because it came with the shortest surahs, the most accurate phrases, and the most eloquent words. However, they were unable to fulfil challenge, which clearly indicates without any doubt that this great Qur'an is from Allah (SWT), and no creature, no matter what he is nor how he possessed an eloquent tongue is able to come up with such verses, but even if all the mankind and jinn gathered, they will not be able at all to come up with something similar to the Qur'an. قال تعالى ﴿ قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَنْ يَأْتُوا بِمِثْلِ هَذَا الْقُرْآنِ لَا يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ كَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِيرًا ﴾ ]الإسراء:88[ Allah Say, ˹O Prophet, ˺“If ˹all˺ humans and jinn were to come together to produce the equivalent of this Quran, they could not produce its equal, no matter how they supported each other.”[17:88]. That is why I preferred writing on the subject of the challenge in the Holy Qur'an, which muted the tongues of atheists, the apostates, and the doubters, of the holy revealed message -that the Prophet Mohammad (SAW) was messengered by, and stood shocked and unable to come up with a similar book against its great words and its power over the soul, and it is a strong evidence of the sincerity of the prophethood of our Prophet Muhammad (upon him be the best of prayers and peace) and the sincerity of the divine message that he brought to bring people out of darkness into the light, to the path of Allah (SWT), and for the challenge, it has been a matter of concern that preoccupied the scholars and intellectuals that they paid much attention to it. That is why I chose to write about this very important topic as a title of my thesis, and I chose a model for the interpretation of the verses that speak about the challenge, which is the book (In the Shadows of the Qur'an) (في ظِلال القُرآن) by Sayyid Qutb (may Allah have mercy on him), as this book is one of the contemporary exegesis books, and it is a beautiful rhetorical interpretation book.