Sermaye piyasası hukukunda içerden öğrenenlerin ticareti
Insider trading under capital markets law
- Tez No: 668339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışmanın konusunu 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu (SPK) madde (m.) 106'da düzenlenen içerden öğrenenlerin ticareti oluşturmaktadır. SPK m. 106'da“bilgi suistimali”başlığı ile yapılan düzenleme, sermaye piyasası araçları ya da ihraççılar hakkında henüz kamuya açıklanmamış esaslı bilgiye dayalı olarak işlem gerçekleştirmeyi ve bunun sonucunda menfaat temin etmeyi yasaklamaktadır. SPK m. 106'da yapılan düzenlemeyle yatırımcıların haklarının ve sermaye piyasasına duyulan güvenin korunması amaçlanmaktadır. Zira içerden öğrenenlerin ticareti fiili sonucu içerden öğrenilen bilgiyi kamuya açıklanmadan elde eden içerden öğrenenler haksız menfaat temin edebilmektedirler. İçerden öğrenenin gerçekleştirdiği fiilin hangi koşullar altında SPK m. 106 kapsamına dâhil edilebileceği çalışmamızın temel problemidir. Bu bağlamda çalışmamızda“içerden öğrenen”ve“içerden öğrenilen bilgi”kavramları ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Ayrıca içerden öğrenenlerin ticaretinden etkilenenlerin hangi hukuki, cezai ya da idari yollara başvurabileceği de çalışmamızın bir başka odak noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is insider trading which is regulated in Article 106 of the Capital Markets Law (CML) No. 6362. Article 106 of CML is regulated under the title of“information abuse”. It prohibits trading based on substantial information that has not yet been disclosed to the public about capital market instruments or issuers, and consequently obtaining benefits with that information. Under the regulation made in this article (Article 106 of CML), it is aimed to protect the rights of investors and the confidence in the capital market. Because, insiders use insider information that is not yet diclosed to the public and can obtain unfair gains as a result of insider trading. In this regard our main focus is to explain under which conditions the act of the insiders can be considered in the context of Article 106 of CML. With this regard, the concepts of“insider”and“insider information”are discussed in detail in this study. Moreover, the legal, criminal and administrative remedies for those who are affected as a result of insider trading are another focus of our study.