COVİD-19 salgın sürecinde antrenörlerin öz yeterlik, tükenmişlik ve yabancılaşmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between coaches' self efficacy, burnout, and alienation during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 668383
  2. Yazar: GİZEM OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde insanlar Covid-19 salgın süreci içerisinde gündelik hayatlarında yabancılaşmayı, tükenmişliği yoğun olarak yaşamakta, öz yeterlik inancını kaybetme durumlarına gelmektedir. Yeni dönemde pandemi sürecinin beraberinde getirdiği olumsuzluklar, insanoğlunun psikolojik açıdan birçok şeyi de kaybetmesine neden olmuştur. Ruhsuz bireyler, anlamsız bir hayatı yaşayan kişilere dönüşmüştür. Bu sebepten ötürü kişi; çevresindekilere hatta kendisine bile yabancılaşmış, umutsuzluk hissi içinde tükenmişlik duygusuyla karşı karşıya kalmıştır. Böylece özellikle kişinin iş ortamından uzaklaşmasıyla kendisinin yapabileceği yetkinlikler değerini yitirmiştir. Umutsuz boş bir hayatta yaşam mücadelesi içinde tükenmiş ve kişinin iş ortamından uzaklaşmasıyla kendisinin yapabileceği özelliklere sahip olduğu inancını kendinde bulamayıp öz yeterliklerini yitirmiş duruma gelmişlerdir. Bu çalışmada, Covid-19 salgın sürecinde antrenörlerin öz yeterlik, tükenmişlik ve yabancılaşmaları arasındaki ilişinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada, verilerin araştırmanın amacı doğrultusunda toplanabilmesi için anket tekniği kullanılmış, pandemi koşulları nedeniyle katılımcılara elektronik anket (e-anket) uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Avrupa ve Asya yakasındaki, farklı spor branşlarına hizmet veren, 2020 yılında aktif olarak görev yapan antrenörler oluşturmaktadır. Gönüllülük usulüne uygun olarak araştırmaya katılan 330 antrenörün sosyo-demografik bilgilerini dökümante etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak ayrıca; Koçak'ın geliştirerek geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasını yaptığı Antrenör Öz Yeterlik Ölçeği, Maslach ve Jackson'ın geliştirdikleri, Ergin tarafından Türk kültürüne uyarlanan Maslach Tükenmişlik Envanteri ve son olarak Dean tarafından geliştirilen Güğercin ve Aksay'ın uyarladıkları Yabancılaşma Ölçeği'nden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde, frekans analizi, bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Sonuçlar, araştırmada ele alınan değişkenlerin cinsiyet, yaş ve eğitim süresi gibi demografik değişkenlere göre farklılaştığını ancak iş deneyimi ve antrenörlük deneyimi açısından farklılaşmadığını göstermiştir. Araştırma değişkenleri arasında, literatürle uyumlu, olarak korelasyonlar olduğu gözlemlenmiştir. Hiyerarşik regresyon analizi sonuçları hem tükenmişliğin hem de antrenör öz yeterliğinin yabancılaşmayı yordayan alt boyutları olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, people experience alienation and burnout intensely in their daily lives during the Covid-19 epidemic process and come to a situation of losing their self-efficacy belief. In the new period, the negativities brought about by the pandemic process have caused human beings to lose many things psychologically. Soulless individuals have turned into people who live a meaningless life. For this reason, the person is faced with a feeling of burnout in a sense of hopelessness alienated from those around him, even himself. Thus, the competencies that the person can do himself / herself lose their value, especially when the person moves away from the work environment. They have become exhausted in the struggle for life in a desperate and empty life and have lost their self-efficacy by not finding the belief that the person has the qualities that he / she can do by leaving the work environment. In this study, it is aimed to examine the relationship between coaches' self-efficacy, burnout and alienation during the Covid-19 epidemic process. In the research, the survey technique was used to collect the data in line with the purpose of the research, and an electronic questionnaire (e-questionnaire) was applied to the participants due to the pandemic conditions. The universe of the research consists of the trainers in the European and Asian sides of Istanbul, serving different sports branches and actively working in 2020. The Personal Information Form developed by the researcher was used in order to document the socio-demographic information of 330 trainers participating in the study in accordance with the volunteering procedure. Also as data collection tools; The Coach Self-Efficacy Scale, which was developed by Koçak to study its validity and reliability, the Maslach Burnout Inventory developed by Maslach and Jackson, which was adapted to Turkish culture by Ergin, and the Alienation Scale adapted by Güğercin and Aksay developed by Dean, were used. SPSS 25.0 program was used to analyze the data. In statistical analysis, frequency analysis, t test for independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and hierarchical regression analysis were used. The results show that the sample variables in the study differ according to demographic variables such as gender, age and duration of education, but work experience and coaching experience do not. It has been observed that there are correlations between the research variables, in accordance with the literature. Hierarchical regression analysis results revealed that both burnout and trainer self-efficacy are sub-predictors of alienation.