Posterior spinal füzyon cerrahisinde intraoperatif ketamin ve lidokain kullanımının postoperatif opioid tüketimine etkisi- çift kör randomize kontrollü çalışma
The effect of intraoperative ketamine and lidocaine infusion on postoperative opioid consumption in posterior spinal fusion surgery - double-blind randomized controlled study
  1. Tez No: 668382
  2. Yazar: VEDAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın primer amacı; posterior spinal füzyon cerrahisinde intraoperatif ketamin ve lidokain kullanımının postoperatif opioid tüketimine etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Elektif koşullarda Beyin Cerrahi kliniğinde, lomber posterior spinal füzyon cerrahisi yapılacak ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II-III olan, 18-65 yaş arası, 75 hasta, fakültemiz etik kurul onayı ve bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alınmasının ardından çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak kapalı zarf yöntemi kullanılarak 3 gruba ayrıldı. Ketamin grubu (Grup Ketamin) (n=25), lidokain grubu (Grup Lidokain) (n=25) ve kontrol grubu (Grup Kontrol) (n=25) olmak üzere belirlendi. Her 3 gruba da indüksiyonda midazolam, propofol, rokuronyum ve fentanil i.v. uygulandı. Grup Ketamin'e indüksiyonda 0.5 mg/kg i.v. ketamin bolusu ve 0.25 mg/kg/st i.v. ketamin infüzyonu uygulandı. Grup Lidokain'e indüksiyonda 1.5 mg/kg i.v. lidokain bolusu ve 1.5 mg/kg/st i.v. lidokain infüzyonu uygulandı. Grup Kontrol'e ise aynı hacim ve sürelerde i.v. salin uygulandı. Anestezi idamesi propofol ve remifentanil infüzyonu ile sağlandı. Propofol ve remifentanil dozları, BİS monitörizasyonu ve hastaların bazal kan basıncı ve nabız değerlerindeki %20 ve üzerindeki artış ve azalışa göre ayarlandı. BİS değeri 40-60 arasında tutuldu. Cerrahi bitişinde infüzyonlar kapatıldı. Ekstubasyon sonrası hastalar uyanma odasına alındı. Hastalara postoperatif analjezi için fentanil ile hazırlanmış hasta kontrollü analjezi (PCA) uygulandı. PCA cihazı postoperatif 24 saat takılı kaldı. Hastaların postoperatif 0-4 saat, 4-8 saat, 8-24 saat ve toplam fentanil tüketimleri değerlendirildi. Postoperatif uyanma odasında, 1, 2, 4, 8, 12 ve 24. saatlerde ağrı skorları bakıldı. İntraoperatif propofol ve remifentanil tüketimleri kayıt edildi. VAS ağrı skoru 4 ve üzeri olan hastalara rescue analjezi olarak tramadol 1 mg/kg i.v. uygulandı. Opioid, ketamin ve lidokain kaynaklı olası yan etkiler takip edildi. Bulgular: Demografik verilerde, anestezi süresinde ve opere edilen spinal segment sayılarında gruplar arasında fark bulunmadı. Postoperatif fentanyl tüketiminde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Postoperatif istirahat ve hareket halinde VAS değerleri benzerdi ve anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). İntraoperatif propofol tüketimi Lidokain grubunda diğer iki gruba göre düşüktü. Kontrol grubu ile arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0.023). İntraoperatif remifentanil tüketimi Lidokain grubunda diğer iki gruba göre düşük olmasına ragmen istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Yan etkiler ve rescue analjezi ihtiyacında gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Biz bu çalışmada lomber posterior spinal füzyon cerrahisinde intraoperatif intravenöz ketamin ve lidokain kullanımının postoperatif fentanil tüketimine ve postoperatif ağrı skorlarına etkilerinin olmadığını tespit ettik. Bu dozlarda ketamin ve lidokainin intraoperatif bolus ve infüzyon dozlarının posterior spinal füzyon cerrahisi için etkin analjezi sağlamada yetersiz olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study was to investigate the effect of intraoperative ketamine and lidocaine on postoperative opioid consumption in posterior spinal fusion surgery. Materials and Methods: Seventy-five ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II-III patients who were to undergo lumbar posterior spinal fusion surgery in the Neurosurgery clinic in elective conditions, aged 18-65, were included in the study after the approval of our faculty ethics committee and informed consent form. The patients were randomly divided into 3 groups using the closed envelope method. The ketamine group (Group Ketamine) (n = 25), the lidocaine group (Group Lidocaine) (n = 25) and the control group (Group Control) (n = 25). Midazolam, propofol, rocuronium and fentanyl i.v. done. In group Ketamine, 0.5 mg / kg i.v. ketamine bolus and 0.25 mg / kg / hr i.v. ketamine infusion was administered. In group Lidocaine, 1.5 mg / kg i.v. lidocaine bolus and 1.5 mg / kg / hr i.v. lidocaine infusion was administered. In group Control, i.v. saline (in the same volume and duration) was applied. Maintenance of anesthesia was provided by propofol and remifentanil infusion. The propofol and remifentanil doses were adjusted according to the BIS monitoring and the increase or decrease in basal blood pressure and heart rate values of 20% or more. The BIS value was kept between 40-60. At the end of surgery, infusions were closed. After extubation, the patients were taken to the recovery room. Patient controlled analgesia (PCA) prepared with fentanyl was applied to the patients for postoperative analgesia. The PCA device was attached for 24 hours postoperatively. Postoperative 0-4 hours, 4-8 hours, 8-24 hours and total fentanyl consumption of the patients were evaluated. Pain scores were measured at 1, 2, 4, 8, 12 and 24 hours in the postoperative recovery room. Intraoperative propofol and remifentanil consumption was recorded. Tramadol 1 mg / kg i.v. as rescue analgesia (in patients with VAS pain score of 4 and above) done. Possible side effects due to opioid, ketamine and lidocaine were followed. Results: There was no difference between the groups in demographic data, duration of anesthesia and the number of spinal segments operated. There was no statistically significant difference in postoperative fentanyl consumption between the groups (p> 0.05). Postoperative resting and moving VAS values were similar and no significant difference was found (p> 0.05). Intraoperative propofol consumption was lower in the Lidocaine group compared to the other two groups. There was a statistically significant difference with the control group (p = 0.023). Although intraoperative remifentanil consumption was lower in Lidocaine group compared to other two groups, there was no statistically significant difference (p> 0.05). There was no significant difference between the groups in terms of side effects and rescue analgesia need. Conclusion: In this study, we found that intraoperative intravenous ketamine and lidocaine use in lumbar posterior spinal fusion surgery had no effect on postoperative fentanyl consumption and postoperative pain scores. We conclude that intraoperative bolus and infusion doses of ketamine and lidocaine at these doses are insufficient to provide effective analgesia for posterior spinal fusion surgery.