COVID 19 salgını sürecinde yerel yönetimlerde çalışan antrenörlerin psikolojik dayanıklılık ve duygu düzenleme güçlüğü durumlarının incelenmesi
Local governments during the COVID 19 output psychological stability and emotion of working coaches examination of regulational challenges
  1. Tez No: 805053
  2. Yazar: ÖZNUR AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, covid 19 sürecinde yerel yönetimlerde çalışan antrenörler arasındaki psikolojik dayanıklılık ve duygu düzenleme zorlukları arasındaki farklılıkları araştırmaktır. Çalışmaya katılan antrenörlere psikolojik dayanıklılık ve duygu durum güçlüğü anketi uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 121'i kadın (%49,2) 125'i erkek (%50,08) olmak üzere toplam 246 antrenörden oluşmaktadır. Bu çalışma google form üzerinden antrenörlere online anket çalışması olarak uygulanmıştır. Covid 19 döneminde çalışan antrenörlerin psikolojik dayanıklılık ve duygu durum güçlüğü düzeyleri yaş, cinsiyet, medeni hali, eğitim durumları ve branşlarına göre incelenmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor istanbul Etkinlik A.Ş den gerekli izinler alındıktan sonra Temmuz 2021 ayında online anket çalışması başlamıştır ve Ekim 2021 ayında son bulmuştur. Yürütülen çalışma kapsamında toplanan 264 kişilik veri mevcuttur. Analizler öncesinde verileri istatistiksel analizlere uygun hale getirmek amacıyla uç değer analizi yapılmıştır. Uç değer analizinde sürekli değişkenler için z değerleri hesaplanmış̧, -3.29 < z < 3.29 aralığı dışında kalan 18 veri araştırma örnekleminden çıkartılmıştır. Psikolojik dayanıklılık ve duygu düzenleme anket analiz sonuçlarına göre; yaş, cinsiyet ve medeni durum ölçek puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığını incelendiğinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. (p > ,05 ) Branşa göre ölçek puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığını incelerken branş kategorileri homojen bir dağılım sağlamak amacıyla yeniden düzenlenmiş ve 3 kategoride toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between coaches / trainers working in local governments during the covid 19 process and investigate the differences between psychological resilience and emotional regulation difficulties. Psychological resilience and mood difficulty questionnaires were applied to the coaches / trainers participating in the study, 121 (49.2%) were female and 125 (50.08%) were male, consisting of a total of 246 people. This study was applied to coaches as an online survey study through google form. Psychological resilience and mood difficulty levels of coaches / trainers working during the Covid 19 period were examined according to age, gender, marital status, educational status and branches. After the necessary permissions were obtained from Istanbul Metropolitan Municipality Spor istanbul Event Inc., online survey study started in July 2021 and ended in October 2021. There is data on 264 people collected within the scope of the study. Before the analysis, extremum analysis was performed in order to make the data suitable for statistical analysis. In extremum analysis, z values were calculated for continuous variables, and 18 data outside the range of -3.29 < z < 3.29 were excluded from the research sample. According to the results of psychological resilience and emotion regulation questionnaire analysis; when the change or difference in age, gender and marital status scale scores were examined, no significant difference was found. (p > .05 ) While examining the changes in the scale scores according to the branch, the branch categories were rearranged in order to provide a homogeneous distribution and gathered in 3 categories. According to Unilateral Analysis of Variance (ANOVA) results, the mean DDGO Impulse score of the participants in the swimming branch is statistically significantly higher than the participants in the fitness branch (F(2,243)= 3.68 p While examining the differences in scale scores according to educational status, unilateral analysis of variance (ANOVA) was conducted by rearranging the education status categories in order to provide a homogeneous distribution. According to the results of the analysis, DDGO Strategies (F(2.243)= 3.78 p As a result of the study; According to the answers given to the psychological resilience and mood difficulties questionnaire questions, there was no significant difference between the age, gender and marital status of the coaches / trainers. A significant difference was found between the education level and branches of the coaches / trainers.