Hak arama hürriyeti perspektifinden arabuluculuk
Mediation from the perspective of right to legal remedies
  1. Tez No: 668392
  2. Yazar: NARİYE TUĞÇE BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE KURT KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, hak arama hürriyetinin temel hak ve hürriyetler arasındaki yeri ve önemine değinilerek, hak arama hürriyetinin kapsam ve sınırları ortaya konulmuştur. Bu sınırlardan yola çıkılarak alternatif çözüm yollarından biri olan arabuluculuk müessesinin ve kanunlarda yapılan değişiklikler neticesinde arabuluculuğun dava şartı olarak düzenlenmesinin hak arama hürriyetine etkileri ve hak arama hürriyetine aykırı olup olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the place and importance of the freedom to claim remedies among fundamental rights and freedoms are emphasized. The scope and limits of freedom to claim remedies are revealed. Based on these limits, the effects of the mediation is examined which is one of the alternative solutions. The regulation of mediation and condition of litigation are a result of the amendments made in the laws. Mediation for the freedom to claim rights are evaluated whether mediation has bounded the freedom to claim remedies or not.