Kadın çalışmasında işverenin hak ihlalleri
The right violations of the employer in women's work
  1. Tez No: 668391
  2. Yazar: NİHAL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
İşveren kadın çalışanları koruma ve gözetme borcu kapsamında her türlü tehlikeden korumakla yükümlüdür. İşverenin bu yükümlülüğü, kadın çalışanın yaşam sağlığı ve vücut bütünlüğünü, kişilik hakkını, onur saygınlık ve özel yaşamını, maddi ve manevi bütünlüğünü kapsamaktadır. İşveren kadın çalışanının yalnızca fiziksel sağlığını değil aynı zamanda psikolojik sağlığını da korumakla yükümlüdür. Çalışma ortamında meydana gelebilecek cinsel taciz, psikolojik taciz veya ayrımcılık niteliğindeki davranışlardan kadın çalışanın korunması işverenin yükümlülüğündedir. Uluslararası ve ulusal sözleşme ve yasalarla kadın çalışanlar işverenin hak ihlallerine karşı koruma altındadırlar. Ulusal mevzuatımızda 1982 Anayasası 4857 Sayılı İş Kanunu, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 6701 Sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu kadın çalışanların korunmasına ilişkin hükümler içermektedir. Kadın çalışanlara yönelik işverenin hak ihlalinde bulunması sonucunda birtakım yaptırımlar gündeme gelmektedir. Bu yaptırımlar hukuki, idari ve cezai yaptırımlar olarak uygulanır. Kadın çalışanlara yönelik hak ihlalinde bulunan işverenin somut olaya göre idari para cezası ödemekle de yükümlü olması gerekebilir. İşverenin hak ihlallerine yönelik gibi idari yaptırımlar uygulanabilir. İşverenin hak ihlali sonucunda kadın çalışanın; çalışmaktan kaçınma hakkı yanında iş sözleşmesini feshetme hakkı da bulunmaktadır. İşveren tarafından ayrımcılık yasağının ihlal edilmesi, cinsel taciz veya psikolojik tacizde bulunulması veya iş sağlığı güvenliği önlemlerinin alınmaması sonucunda meydana gelen iş kazası neticesinde ölüm veya yaralanmanın vuku bulması halinde cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Kadın çalışana yapılan hak ihlallerinin cezai sorumluluğu yanında ayrıca işverene karşı maddi ve manevi tazminat talepleri vardır.
Özet (Çeviri)
The employer is obliged to protect the woman in all kinds of dangers within the scope of protection and surveillance obligation. The employer's obligation includes life and body integrity, personal rights, honor dignity and privacy, material and moral integrity of female employee. The employer is obliged to protect not only the physical health of the female employee but also the psychological health. It is the employer's obligation to protect a female employee from sexual harassment, mobbing or discriminatory behavior that may occur in the work environment. Violations of rights against women's work are protected by international and national legal documents. The national legal documents which are Constitutional regulations, Labor Law No. 4857, Turkish Code of Obligations No. 6098, Occupational Health and Safety Law No. 6331 and Turkey's Human Rights and Gender Equality Authority Law No. 6701 includes rules for the protection of women workers. Some sanctions are imposed if the employer violates the rights of female employees. These sanctions are applied as legal, administrative and criminal sanctions. The right to refrain from working can be used in the presence of the conditions specified in the law. The female employee has the right to terminate the employment contract as a result of the violation of the employer's rights. It appears that the employer is obliged to pay administrative fines in some cases. Criminal sanctions are imposed in case of violation of the prohibition of discrimination, sexual harassment or mobbing by the employer. Material and moral compensation claims can be directed to the employer.