Hak arama hürriyeti ve idari yargı kararlarında gerekçe
Right to legal remedies and justification in administrative jurisdiction
  1. Tez No: 358633
  2. Yazar: MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ MÜNCİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İnsan haklarına dayanan, bu hakları koruyucu adil bir hukuk düzeni kuran ve bunu devam ettirmekle kendini yükümlü sayan, bütün eylem ve işlemleri yargı denetimine tabi olan ve toplumda yaşayan bireyleri hukuksal güvence altına alan hukuk devletinin olmazsa olmazı olarak kabul edilmesi gerekli olan idari yargı denetiminde Mahkemelerin kararlarında gerekçe yükümlülüğü bu çalışmada incelenmektedir. Bu çalışmada öncelikle hak arama hürriyeti üzerinde durulmuş olup; daha sonra idari yargıda gerekçenin dayanakları olan hukuksal ilkelerden bahsedilerek, gerekçenin kapsamı incelenmiştir. İdari yargı kararlarında gerekçe konusu hem ilk derece mahkemeleri hem de Danıştay kararları ışığında incelenmiştir. Mahkeme kararlarında açık ve anlaşılır şekilde yeteri kadar gerekçeye yer verilmemesi, temel hak ve hürriyetlerden birisi olan hak arama hürriyetinin etkin ve verimli kullanımını engellemekte, bu durum da vatandaşın hukuki güvenceden yoksun duruma düşmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle bireyin korunmasının idari yargı kararlarında gerekçeli karar alma hakkının hukuki güvence altına alınması gerekli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Obligation to show justification in inspection of administrative jurisdiction, assessed in this study, is deemed to be based on human rights, constitutes and maintains a just law order, completely subjected to judicial review in terms of all its acts and procedures; and ensures all citizens' legal security and necessary for constitutional state. In this study, right to legal remedies was assessed, then the legal principles of justification in administrative jurisdiction were mentioned and scope of those grounds was analyzed. The issue of justification in administrative jurisdiction was analyzed under the scope of both first degree courts and State Council. The lack of adequate, clear and understandable justification in judgment files causes citizens not to utilize their rights to remedies effectively; and this situation lets people live without legal security. Therefore, the security of the individuals depends on legally ensuring the right to make justified decisions.