Youtube yayıncılarının beş yaş çocuklarının dil gelişimleri ve konuşma alışkanları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of youtubers on the language development and speech habits of children in the age group of five
- Tez No: 668401
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZKAN SAPSAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Okul öncesi eğitim dönemi, dil gelişimi açısından önemli gelişmelerin yaşandığı kritik bir süreçtir. Çocukların dil ve konuşma becerisi kazanmasında bireysel ve çevresel faktörler etkili olmaktadır. Medya, çevresel unsurlardan biri olmakla birlikte, çocuğun dil gelişiminin şekillenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Medya ve teknolojinin gelişmesiyle geleneksel medya yapıları, sosyal medya olarak adlandırılan yeni medya yapılarına evirilmiştir. Youtube, çocukların en fazla tanıdıkları sosyal medya platformudur. Model alarak öğrenmenin yoğun olduğu okul öncesi eğitim döneminde; çocukların etkileşim içerisinde oldukları Youtube yayıncıları tarafından kullanılan kelime ve kelime kombinasyonları, çocukların dil gelişimleri ve konuşma alışkanlıkları için örnek teşkil etmektedir. Bu sebeple çalışma; Youtube yayıncılarının, beş yaş grubundaki çocukların dil gelişimleri ve konuşma alışkanlıkları üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi üzerine kurgulanmıştır. Youtube yayıncılarının beş yaş çocuklarının dil gelişimleri ve konuşma alışkanlıkları üzerine etkisinin derinlemesine incelenmesi amacıyla yapılan araştırma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseninde gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örnekleme yönteminin ve maksimum örnekleme tekniğinin kullanıldığı araştırmada, Kilis ili, merkez ilçesinde yer alan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ana sınıfı ve bağımsız anaokulları, sosyoekonomik düzeylerine göre sınıflandırılmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim gören; düşük, orta ve yüksek sosyoekonomik düzeyde yer alan toplam 60 çocuk araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırma verileri araştırmacı tarafından toplanmış, veri toplama aracı olarak; yarı yapılandırılmış görüşme formu, Youtube güncesi ve drama etkinlik planı kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda, Youtube yayıncılarının, çocukların dil gelişimleri ve konuşma alışkanlıkları üzerinde etkili olduğu, Youtube yayıncıları tarafından kullanılan kelime ve kelime kombinasyonlarının çocuklar tarafından hatırlandığı ve günlük yaşamda kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Preschool period is a critical period of important developments in language development. Individual and environmental factors are effective in children's language and speaking skills. Media is one of the environmental factors, it influences the child's language development. With the development of media and technology, traditional media structures have evolved into new media structures called social media. Youtube is the social media platform children know the most. In the preschool education period where learning by modeling is intense; The word and word combinations used by the Youtubers with whom children interact are exemplary for children's language development. For this reason, the study was conducted to examine the effects of Youtubers on the language development and speaking habits of children in the age group of five. The research is based on qualitative research method. In order to examine the effects of Youtubers on the language development and speaking habits of five year old children in depth, the research was carried out in a case study design, one of the qualitative research designs. In the study where purposeful sampling method and maximum sampling technique were used, official preschool class and independent preschool affiliated to the Ministry of National Education located in the central district of Kilis province were classified according to their socio-economic levels. In study in pre-school education institutions affiliated with the Ministry of National Education; A total of 60 children belonging to the low, middle and high economic groups constituted the study group of the study. The research data were collected by the researcher and semi-structured interview form, drama activity plan and Youtube diary were used as data collection tools. The data obtained from the drama activity plan, semi-structured interview form and Youtube diary. Content analysis methods were preferred in the analysis of the research data. As a result of the research, it was determined that Youtubers are effective on children's language development and speaking habits and the word and word combinations used by Youtubers are remembered by children and used in their daily lives.