Ağrı'da boksör olmak: Elit sporcuların deneyimleri üzerine nitel bir araştırma
Being a boxer in agri:A qualitative research on the experiences of elite sportsmen
- Tez No: 668400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Isaac Newton, kendinden önce gelen bilim insanlarına atıfta bulunarak“Eğer diğer insanlardan ileriyi görebiliyorsam bu devlerin omuzlarında durduğum içindir”der. Tıpkı bir kule yapar gibi kat kat yükselir spor. Her kat, her kuşak kendinden önceki katların üstünde durur. Sürekli yukarıya doğru yükselir kule. Her branştan sporcular kendinden önceki sporcuların deneyimlerinden faydalanarak kendi rakiplerinden daha ileriyi görmüşlerdir. Bu durum sporcuların başarı oranını yükseltmiştir. Ağrı ilinde performans sporcusu olarak boks yapan elit atletlerin deneyimlerinin niteliksel analizinin yapılması bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın bir diğer amacı, boks sporu ile uğraşan elit atletlere ilham olacak deneyimleri sunmak, spor bilimleri ulusal alanyazınına boks sporu özelinde katkı sağlamak, boks sporunu ülkemizde yaygınlaştırmaya zemin oluşturacak ve aynı zamanda milli takım sporcu kalitesinin gelişmesini sağlayacağı düşünülen temel esasları ortaya koymaktır. Derinlemesine mülakat yöntemini kullanılmak üzere tasarlanan araştırmanın çalışma grubunu, Ağrı ilinde boks branşında performans sergileyen ya da sergilemiş 18-60 yaş arası 20 elit boksör, antrenör ve yönetici oluşturmaktadır. Yapılan görüşmede katılımcılara Türkiye boksunda gömülü kalan Ağrılı boksörlerin deneyim arkeolojisini gözler önüne sermeye yönelik açık uçlu 20 soru sorulmuştur. Elde edilen veriler, içerik analizine tabi tutulmuş, birbirine yakın kavramlar kodlar ve temalara dönüştürülmüştür. Sonuç olarak, bu araştırmada oluşturulan temalardan hareketle; Ağrı'da boksör olmanın sporcular açısından bir temsil değerliliği taşıdığı, bir meslek değeri olduğu, mesleki açıdan gelecek ve kariyer değerliliği taşıdığı, sporcuya toplum içinde sosyal destek değerliliği sağladığı, başarıyı ve bireysel itibarı arttırdığı, sporcuların fiziksel, kültürel ve kişisel gelişimlerini güçlendirdiği, fiziksel, sosyal ve bütünsel iyilik hallerini arttırdığı ve sporcu etiği kazandırdığı ortaya konmuştur. Ağrı'da boks sporu ile ilişkili algılanan zorlukların sporcuların yeterli düzeyde beslenememeleri, hazırlık maçlarının eksikliği, sert ve uzun kış mevsiminin yanı sıra tesislerin yetersizliği ve boksun siklet sporu olarak değerlendirilmesinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bulgular ayrıca, boks sporunun Ağrı ilinde toplumsal cinsiyet bağlamının bulunduğunu gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
“If I can see ahead of other humans, it is because I am standing on the shoulders of giants,”says Isaac Newton, referring to the scientists who came before him. The sport rises in layers just like a tower. Each floor, each generation rests on the previous floors. The tower constantly rises upwards. Athletes from all branches have seen ahead of their competitors by benefiting from the experiences of previous athletes. This situation has increased the success rate of the athletes. This study aims to conduct a qualitative analysis of elite athletes' experiences doing boxing as performance athletes in Agrı. Another aim of the research is to provide inspiring experiences to elite athletes engaged in the sport of boxing, to contribute to the national field of Sports Sciences in the unique field of boxing sport, to lay the groundwork for the dissemination of the sport of boxing in our country and to set out the basic principles that are thought to ensure the development of the quality of national team athletes. Twenty elite boxers, coaches, and managers aged 18-60 who have performed or exhibited in the boxing branch in Agrı province constitute the working group of the research designed to use the in-depth interview method. During the interview, participants were asked 20 open-ended questions aimed at revealing the experience of boxers from Agrı who remained buried in Turkish boxing. The data obtained were subjected to content analysis, and concepts that were close to each other were transformed into codes and themes. As a result, based on the themes created in this research, it was found that being a boxer in pain carries the value of representation for athletes, has a professional value, has a future and career value professionally, provides the athlete with the value of social support in society, increases success and individual reputation, strengthens the physical, cultural and personal development of athletes, increases physical, social and holistic well-being, and gives the ethics of athletes. It has been determined that the perceived difficulties associated with boxing in Agrı stem from the inadequate nutrition of the athletes, the lack of preparation matches, the inadequacy of the facilities, the harsh and long winter season, and the evaluation of boxing as a weight sport. The findings also revealed that boxing has a gender context in the province of Agrı.