İlkokul düzeyinde yapılmış STEM çalışmalarının analizi
Analysis on STEM researches in primary schools
  1. Tez No: 668433
  2. Yazar: NUMAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı STEM alanında ilkokullarda yapılmış çalışmaların mevcut durumlarını belirlemek ve yapılacak olan çalışmalara yol gösterici olmaktır. Yöntem: Araştırma nitel bir araştırmadır. Araştırmada kullanılan veri toplama yöntemi, nitel araştırma veri toplama yöntemlerinden olan doküman analizi yöntemidir. Araştırma kapsamında ilkokul düzeyinde STEM alanında yapılmış 48 adet çalışmaya ulaşılmıştır. Çalışmalar nitel araştırma analiz yöntemlerinden içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma kapsamında çalışmalar; yapıldıkları yıla, çalışmanın türüne, çalışmanın yöntemine ve modeline, katılımcılarına, veri toplama araçlarına, veri analiz yöntemine ve konularına göre analiz edilerek incelenmiştir. Ayrıca çalışmalarda karşılaşılan sorunlar ile çalışmalarda verilen öneriler analiz edilmiştir. Sonuç ve Öneriler: Araştırma kapsamında incelen çalışmalarda en fazla çalışmanın 2019 yılında yapıldığı tespit edilmiştir. Türlerine göre yapılan incelemede yüksek lisans tezleri ve makaleler eşit sayıda çıkmıştır. Nicel çalışmalar en fazla tercih edilen araştırma yöntemi olmuştur. En çok kullanılan veri toplama aracı likert tipi ölçekler olurken; en fazla kullanılan veri analiz yöntemi içerik analizi olmuştur. En fazla çalışılan katılımcı grubu öğrenciler olurken, en fazla çalışmanın yapıldığı sınıf düzeyi 4. sınıflar olmuştur. Çalışmalarda en fazla araştırma yapılan il İstanbul olmuştur. Konularına göre en fazla çalışılan tema, tutum teması olmuştur. Çalışmalarda karşılaşılan sorunlar; zamandan kaynaklı, maddi kaynaklı, öğrencilerden kaynaklı, öğretmenlerden kaynaklı, eğitim ortamlarından kaynaklı ve öğretim programları ve materyallerinden kaynaklı sorunlar olarak kategorileştirilmiştir. Çalışmalarda verilen öneriler; hizmet içi ve öncesi eğitime yönelik, öğretim programlarına yönelik, okul içi ve dışı etkinliklere yönelik, öğretim materyallerine yönelik, öğrencilere yönelik, öğretmenlere yönelik ve araştırmalara yönelik öneriler olarak kategorileştirilmiştir. Araştırma kapsamında uygulamaya ve diğer araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the research is to determine the status of the researches conducted in primary schools in the field of STEM and to guide the researches to be conducted. Method: Research is qualitative research. The data collection method used in the research is the document analysis method, one of the qualitative research methods. With this research, 48 STEM researches conducted in primary schools were reached. The researches were analyzed by content analysis method, one of the qualitative research analysis methods. Results: The researches were analyzed and examined according to the year they were conducted, the type of the research, the method and model of the research, the participants, data collection tools, data analysis method and subjects. In addition, the problems in the researches and the suggestions in the researches were analyzed. Conclusion and Suggestions: In the research, it was determined that the most research was in 2019. Master theses and articles came out in equal numbers in the research conducted according to research types. Quantitative research has become the most preferred research method. While the most used data collection tool is Likert type scales; the most used data analysis method was content analysis. While the most researched participant group was students, the grade level where the most research was done was the 4th grade of primary school. The city with the most research was Istanbul. The most researched theme according to their subjects was attitude theme. Problems encountered in researches; It is categorized as problems caused by time, materials, students, teachers, educational environments, and educational programs and materials. Recommendations given in researches; It is categorized as recommendations for seminars and university education, curricula, in-school and out-of-school activities, teaching materials, students,teachers and research. In the research, suggestions for educational practices and other researches were presented.