Taşlıcalı Yahyâ'nın Yûsuf u Zelîhâ mesnevisi sözlüğü (Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük)
Dictionary of masnavi of Taşlıcalı Yahyâ's Yûsuf u Zelîhâ (Contextual index and fuctional dictionary)
  1. Tez No: 668434
  2. Yazar: CAHİT YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT KÜTÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2130
Özet
Sözlük çalışmaları klasik Türk şiirinin anlaşılmama sorununu çözmek için başvurulabilecek yollardan biridir. Bu çalışmada Taşlıcalı Yahyâ Bey'in Yûsuf u Zelîhâ mesnevisine ait bir bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük hazırlanmıştır. Öncelikle eserdeki sözcükler alfabetik olarak sıralanmış ve kullanım sıklığı belirtilmiştir. Daha sonra sözcüklerin kullanıldıkları bağlama göre kazandığı anlamlar tespit edilmiştir. Sözcüğü anlamlandırırken kullanılan kaynaklar her maddede belirtilmiştir. Ayrıca mesnevideki deyimler, atasözleri, kalıplaşmış ifadeler de ortaya çıkarılmıştır. Sözlükten hareketle eser ile ilgili bir inceleme çalışması yapılmış ve şairin hayatı ile eserleri, yaşadığı dönem ve eserin tür özellikleri hakkında da bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dictionary studies are one of the ways to solve the problem of not being understood in classical Turkish poetry. In this study, a contextual index and functional dictionary of the Masnavi of Taşlıcalı Yahyâ Bey's Yûsuf u Zelîhâ was prepared. First of all, the words in the work are listed alphabetically and the frequency of use is specified. Later, the meanings of the words according to the context in which they are used were determined. The sources used to make sense of the word are specified in each item. In addition, idioms, proverbs, and stereotyped expressions in the mesnevi were also revealed. Based on the dictionary, an examination was made about the work and the information about the poet's life, his works, the period he lived and the genre features of the work was given.