Silikon ve safir alttaşlar üzerine epitaksiyel büyütülmüş aln ince filmlerin elektriksel karakterizasyonu
Electrical characterization of epitaxially grown ain thin films on silicon and sapphire substrates
  1. Tez No: 668435
  2. Yazar: KAĞAN MURAT PÜRLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
III-Nitrat olarak adlandırılan yapılar periyodik cetvelin III grubu elementleri In, Ga ve Al'un V grubu elementi N ile yaptığı bileşik (GaN, AlN, InN) veya alaşımlar (InGaN, AlGaN, InAlN vb) olarak tanınır. AlN aralarında en geniş yasak bant aralığı ve yüksek kırılma gerilimine sahip olması nedeni ile elektronik ve optoelektronik cihaz uygulamaları için ilgi odağı olmuştur. AlN tabanlı yarıiletkenlerin beklenildiği kadar gelişememesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi ucuz, geniş çaplı ve katkılı AlN alttaş üretiminin oldukça yüksek maliyetli olmasıdır. Bu nedenle AlN tabanlı aygıt uygulamaları büyük çoğunlukla silikon ve safir alttaşlar üzerine büyütülmektedir. Bu tez kapsamında, safir ve silikon alttaşlar üzerine AlN yapıları MOCVD ile epitaksiyel olarak büyütülerek n-tipi katkılama yapılmıştır. Katkılama sonucunda omik ve Schottky kontaklar oluşturularak I-V karakteristikleri, direnç değerleri, idealite faktörleri ve engel yüksekliği gibi özellikleri bulunmuştur. Sıcaklığa bağlı olarak I-V grafiklerinden direnç değişimine karşı engel yüksekliği sonuçları yorumlanmıştır. Bu sonuçlara ek olarak Hall olayı etkisi ölçümleri ile taşıyıcı yoğunluğu ve mobilite değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
III group elements of the periodic table called III-Nitrate are known as the compound (GaN, AlN, InN) or alloys (InGaN, AlGaN, InAlN, etc.) made by In, Ga and Al with the V group element N. AlN has been the focus of attention for electronic and optoelectronic device applications due to its widest barrier bandgap and high breakdown voltage. One of the biggest reasons why AlN-based semiconductors could not be developed as expected is the high cost of cheap, large-scale and doped AlN substrate production. For this reason, AlN-based device applications are mostly grown on silicon and sapphire substrates. In this study, AlN structures epitaxially were grown by MOCVD on sapphire and silicon substrates and n-type doped.As a result of doping, ohmic and Schottky contacts were created and properties such as I-V characteristics, resistance values, ideality factors and barrier height were found. Depending on the temperature, the results of barrier height against resistance change from I-V graphs are interpreted. In addition to these results, carrier density and mobility values were obtained by Hall effect measurements.