Friedrich Nietzsche'nin din temelli ahlaki değerlere eleştirisi
Friedrich Nietzsche's criticism of moral values based on religion
  1. Tez No: 668453
  2. Yazar: ESRA KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATA AZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızın amacı, ahlaki değerlere karşı Nietzsche'nin yaklaşımını ortaya koymaktır. Ayrıca din temelli oluşmuş ahlak anlayışına yönelik eleştirileri incelenmektedir. Nietzsche yaşadığı dönemdeki mevcut ahlak sistemine eleştirilerde bulunmuştur. İnsanları zayıf ve güçlü olarak ikiye ayırmıştır. Değerleri sorgulamadan kabul eden, zayıf kimseleri sürü insanı; sorgulamaya başlayan, kendini gerçekleştirmek isteyen kimseleri üst insan olarak adlandırmıştır. Üst insan olmak güçlü olmayı gerektirdiği için üst insan ile de güç istencini ilişkilendirmiştir. Nietzsche'ye göre kabul görülmüş olan ahlak sistemi sürü insanının oluşturduğu köle ahlakıdır. Bunun karşısında da üst insanın güç istenci ile oluşturduğu efendi ahlakı yer almıştır. Nietzsche'nin amacı da sürü insanın belirlediği ahlaki değerleri ortadan kaldırarak yeni değerler belirlemek olmuştur. Yeni değerleri belirleyecek olan da üst insandır. Sürü insanın belirlediği din temelli ahlaki değerler insan yaşamında dekadansa (çöküş) sebep olmuştur. Nietzsche de yeni değerlerle insanlığı bu dekadans durumundan kurtarmak ister. Çalışmamızda nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Alan taraması yapılarak, konuyla ilgili makale, tez ve kitaplardan faydalanılmıştır. Nietzsche'nin amacına ulaşmak için ahlaki değerlere yaklaşımı, din temelli ahlaki değerlere eleştirileri bu çalışmada ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to demonstrate Nietzsche's approach to moral values, ın addition, his criticisms of the moral understanding based on religionare examined Nietzsche critcized existing moral system of his time. He divided people into weak and strong. People who accept values without qestioning are called herd people. Where as people who start qestioning onal discovering themselves, are called the superioer men. Since being a superior men requires strenght, he associated the superior men with the will of power. The moral system adopted by Nietzsche is the slave morality of the herd. Againstthis, the master morality formed by the superior men's will to power took place. Nietzsche's aim was to setnew values determined by heard. It is the superior men who will determine the new values. Religion- based moral values determined by herd people have caused decadence (collapse) in human life. Nietzsche also wants to save humanity from this decadence situation with new values. Qualitative research methods were usedc in our study. A field survey, article, theses and boks on the subject have been used. Nietzsche's approach to moral values and his criticism of religious – based moral values are discussed and mantioned in this study.