Aromatik bitkilerden uçucu yağ üretimi için buhar distilasyonu optimizasyonu
Optimization of steam distillation for essential oil production from aromatic plants
  1. Tez No: 668463
  2. Yazar: SEDA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmada, ülkemizde doğal olarak yetişmesi, yetiştirilmesinin devletçe desteklenmesi, aynı yöntemle yağlarının üretilmesi sebebiyle adaçayı, defne, lavanta ve rezeneden buhar distilasyonuyla uçucu yağ üretilmiştir. Öncelikle lavanta (Lavandula angustifolia) için maksimum üretim verimi ve ana etken madde içeriği elde etmek üzere optimum işletme koşulları belirlenmiştir. Her bir bitkinin uçucu yağlarındaki ana etken madde göz önünde bulundurulmuştur (lavantada linalool, adaçayı ve defnede 1,8-cineole, rezenede trans-anethole). Ortogonal Faktöriyel Deney Tasarımıyla bitki ve su miktarının, işletim sıcaklığının ve süresinin, verime ve etken madde içeriğine etkisi incelenmiştir. Belirlenen optimum koşullarda adaçayı (Salvia officinalis), defne (Laurus nobilis), ve rezeneden (Foeniculum vulgare) uçucu yağ üretilerek verim ve etken madde içeriği literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Uçucu yağın verimi ve bileşimi, üretim koşullarıyla değiştiğinden lavantadan su distilasyonu ve buhar distilasyonuyla yapılan uçucu yağ üretimleri karşılaştırılmış, buhar distilasyonu için verim ve uçucu yağ içeriğinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. İşletme koşullarının inceleme aralığını belirlemek üzere sistem kısıtlamaları ve literatürdeki sonuçlar değerlendirilmiştir. Deney tasarımına dayalı optimizasyon sonuçlarına göre bitki miktarı ve işletim sıcaklığı azaldıkça verimin; su miktarı azaldıkça etken madde içeriğinin arttığı belirlenmiştir. Her iki yanıt değişkenini maksimum yapan optimum koşullar 10 g bitki, 500 mL su, 50ºC ve 3 sa olarak belirlenmiş ve bu koşullarda verim %66.7 (v/v) ve etken madde içeriği %45.1 olarak elde edilmiştir. Belirlenen optimum koşullarda buhar distilasyonuyla adaçayı, defne ve rezeneden 3 tekrarlı uçucu yağ üretimi gerçekleştirilmiş, verim değerleri sırasıyla; %65.5±10.3, %49.6±12.3 ve %41.7±23.9; etken madde içerikleri ise; %27.8±1.1, %17.5±4.4 ve %84.6±11.0'dır. Sonuçlar değerlendirildiğinde; maksimum verim adaçayı ve lavanta, maksimum etken madde içeriği adaçayı, lavanta ve rezene için bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, essential oil was produced by steam distillation from sage, laurel, lavender and fennel due to the fact that it grows naturally in our country, its cultivation is supported by the state, and its oils are produced with the same method. First of all, optimum operating conditions were determined for lavender (Lavandula angustifolia) to obtain maximum production yield and main active ingredient content. The main active ingredient in the essential oils of each plant has been considered (linalool in lavender, 1,8-cineole in sage and laurel, trans-anethole in fennel). With the Orthogonal Factorial Experiment Design, the effect of plant and water amount, operating temperature and time on yield and active ingredient content was investigated. Yield and active ingredient content for produced essential oils from sage (Salvia officinalis), laurel (Laurus nobilis), and fennel (Foeniculum vulgare) under specified optimum conditions were compared with the results given in the literature. Since the yield and composition of the essential oil changes with the production conditions, the essential oil productions made by water distillation and steam distillation from lavender were compared and it was determined that the yield and essential oil content were higher for steam distillation. System constraints and the results in the literature were evaluated to determine the examination range of operating conditions. According to the optimization results based on experimental design, as the plant amount and operating temperature decreased, the yield increased and as the amount of water decreased, the active ingredient content increased. Optimum conditions that maximize both response variables were determined as 10g plant, 500 mL water, 50ºC and 3 h, and under these conditions, the yield was 66.7% (v / v) and the active ingredient content was 45.1%. At the determined optimum conditions essential oil was produced from sage, laurel and fennel in 3 replications by steam distillation. The yield values for these plants were respectively; 65.5±10.3%, 49.6±12.3% and 41.7± 23.9%; active ingredient contents; 27.8±1.1%, 17.5±4.4% and 84.6±11.0%. When the results are evaluated; The maximum yield was obtined for sage and lavender, the maximum active ingredient content for sage, lavender and fennel.