Study of women's behavioral finance differences in investment decision-making: Turkey, Pakistan and Jordan
Yatırım kararı vermede kadınların davranışsal finansman farklılıklarının incelenmesi: Türkiye, Pakistan ve Ürdün
  1. Tez No: 668464
  2. Yazar: SAMMAR ABO AYASH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KARACAER ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Davranışsal finans alanı, 1980'lerde ortaya çıkmasından bu yana, insani, finansal tutumda mevcut olan önyargılar, buluşsal yöntemler ve verimsizliklerden oluşan bir unsuru açıklamaya çalıştı. İnsanın karar verme süreci, hem sosyal bilim hem de doğa bilimleri alanlarında akademik araştırmacılar için verimli bir alan olmuştur, klasik iktisat teorisine göre, insanlar tamamen rasyoneldir, karar vericilerdir, hedefe yönelik kararlar vermeden önce tüm gerçekleri ve kanıtları dikkatlice değerlendirir. Ancak, gerçek hayatta insanların tamamen rasyonel olmadıkları, bunun yerine karar verirken çeşitli psikolojik ve davranışsal önyargılardan etkilendikleri bulunmuştur. Yaygın önyargılardan bazıları sürü, doğrulama önyargısı, kullanılabilirlik önyargısı, aşırı güven ve kayıptan kaçınma önyargılarıdır. Önceki aştırmalara göre, erkekler ve kadınlar yatırım kararlarında benzer hareket ederken bazı kararlarda farklı şekilde davranmaktadırlarlar. Bu tezin ana konusu farklı ülkelerden üst düzey kadınlar ve davranışsal finans önyargıları, Davranışsal finans faktörleri duygusal ve bilişsel önyargılar olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Bu nedenle, farklı demografik bölgelerden üst düzey çalışan kadınların karar vermelerinin davranış finansmanının etkisini incelemek için bir çalışma başlatılmıştır. Araştırmanın ana nüfusu Pakistan, Türkiye ve Ürdün'den kadın yatırımcılardır. Ayrıca, örneklem büyüklüğü üst düzey çalışan 150 kişi / dış ticaret alanlarında çalışan tüm katılımcılarımızdır. Veriler anket aracılığı ile toplanmıştır. Daha sonra toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçların, davranışsal finans faktörlerinin karar verme sürecini etkilediğini ve farklı ülkelerden kadın yatırımcılar arasında bir ilişki olduğunu ortaya koyarken ve karar alma sürecinde farklı ülkelerden ülkelerdeki (Pakistan, Türkiye, Ürdün) kadınlar arasında bir ilişki olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The field of behavioural finance has attempted to explain a litany of biases present in human, financial attitude since its creation in the 1980s. The human decision-making process has been a productive field for academic researchers in both social science and natural science domains, as per the classical economic theory, humans are completely rational, decision-makers who carefully evaluate all facts and evidence before making decisions that aim at maximizing outcomes. However, it has been found that in real-life humans are not totally rational, rather they are influenced by various psychological and behavioural biases while making decisions. According to researches males and females behave accordingly in investment decisions and, differently in some of their decisions. The main subjects is women from different countries and behavioural finance biases, Behavioural finance factors are divided into two parts which are emotional and cognitive biases. And they are measured by several dimensions to achieve the results. Hence, a study has taken up to examine the impact of behaviour finance of senior-level working females decision making from different demographics regions, The population of the study is women investors from Pakistan, Turkey, and Jordan. Furthermore, the sample size is 150 individuals who work at the senior-level/ all of our participants working in foreign trade fields. The data are collected by a questionnaire. Then was analyzed by the SPSS program. The achieved results showed that women from different countries (Pakistan, Turkey, Jordan) in the decision-making behave accordingly in investment decisions and, differently in some of their decisions.