Primer el osteoartrit'i olan hastalarda peloid ve parafin tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of peloid and paraffin treatment effectiveness in patients with primary hand osteoarthritis
  1. Tez No: 668489
  2. Yazar: BEHİYE AKSANYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada primer el osteoartriti (OA) olan hastalarda peloid ve parafin tedavilerinin işlevsellik, ağrı, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Amerikan Romatoloji Derneği (ACR) kriterlerine göre semptomatik idiopatik (primer) el OA tanısı konan kadın hastalar alındı. El bölgesi eklemlerinin en az ikisinde palpasyonla veya istirahatte en az 48 saattir ağrısı ve VAS skoru ≥ 4 olan 35 yaş üstü ve 70 yaş altı hastalar seçilerek, toplamda 76 kadın hasta çalışmaya dahil edildi.. Hastalar basit rastgele örneklem yöntemine göre 2 gruba ayrıldı. 1.gruba 45 °C ısıdaki peloid 20 dk 15 seans, 2.gruba 45 °C ısıdaki parafin 20 dk 15 seans uygulandı. Her iki grubun tedavisine ev egzersiz programı eklendi. Hastaların sosyodemografik özellikleri ve fizik muayene bulguları kaydedildi. Hastalar tedavi başlangıcında, tedavi bitiminde 3. haftada ve tedaviden sonra 4. haftada olmak üzere toplam 3 kez değerlendirildi. Değerlendirmeler sırasında; ağrıyı ve hastalığın sebep olduğu yetersizliği tespit etmek için 0-10 nokta Vizüel Analog Skala (VAS), maksimum el kavrama gücünü tespit etmek için bir Jamar Dinamometre, fonksiyonelliği değerlendirmek için AUSCAN ( Australian / Canadian Osteoarthritis Hand Index) el indeksi, duygu durum tespiti için Beck depresyon ölçeği (BDÖ) , sağlık değerlendirmesi için HAQ (Sağlık Değerlendirme Anketi) ve yaşam kalitesi değerlendirmesi için Short Form-36 (SF-36) kullanıldı..
Özet (Çeviri)
Aim: This study was to evaluate the effects of peloid and paraffin treatments on pain, functionality, daily living activities and quality of life in patients with primary hand osteoarthritis (OA). Materials and Methods: 76 female patients over the age of 35 and under the age of 70 who were diagnosed with symptomatic idiopathic (primary) hand OA according to the criteria of the American Rheumatology Association (ACR) with a VAS score of 4 and having pain in at least two of the hand joints at rest or with palpation for at least 48 hours were included in the study. The patients were divided into 2 groups according to the simple random sampling method. The first group was given 15 sessions of 20 minutes, a home exercise program with peloid treatment at 45 ° C. The second group was given 15 sessions of 20 minutes at 45 ° C paraffin therapy and a home exercise program. Sociodemographic and physical examination findings of the patients were recorded. The cases were evaluated at the beginning of the treatment, in the 3rd week after the treatment and in the 4th week after the treatment. During the evaluations; determining pain and disability caused by disease with 0-10 point Visual Analogue Scale (VAS), maximum hand grip strength using a Jamar Dynamometer, functional assessment with Australian / Canadian Osteoarthritis Hand Index (AUSCAN) , Beck depression scale (BDI) Mood, health with Health Assessment Questionnaire (HAQ), pain and functions of the hand in a 1-week period, and quality of life with Short Form-36 (SF-36) were evaluated.