İlk epizod psikoz ve ilk epizod mani hastalarının vitamin b12 ve folat düzeylerinin retrospektif olarak sağlıklı kişilerle karşılaştırılması
Retrospective comparison of vitamin b12 and folate levels of patients with first episode psychosis and first episode mania with healthy people
  1. Tez No: 668490
  2. Yazar: YAŞAR KAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİCE HAN ALMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Şizofreni tanılı hastalarda ve bipolar bozukluk tanılı hastalarda genetik, biyopsikososyal, nörogelişimsel, nörokimyasal ve psikanalitik risk faktörleri öne sürülmüş olmakla beraber bu hastalıkların etyolojisi net olarak açıklanamamıştır. Tek karbon metabolizmasında görev alan vitamin B12 ve folatın eksik kan düzeylerine sekonder olarak gelişen homosistein düzeyindeki artışın nöronların oksidatif strese duyarlılığını artırdığı bu nedenle oluşan nörodejenerasyonla beraber bu hastalıklara yatkınlığın arttığı düşünülmektedir. Çalışmamızda şizofreni tanılı hastaların ilk atak psikoz ve bipolar bozukluk tanılı hastaların ilk atak mani dönemlerine ait vitamin B12 ve folat kan düzeyleri sağlıklı kontrollerle kıyaslanarak retrospektif olarak incelendi. Her üç gruptan ek psikiyatrik veya organik hastalığı olmayan 18-65 yaş aralığında 67 gönüllü alınarak değerlendirme yapıldı. Yapılan istatistiksel analize göre, şizofreni tanısı olanların ilk atak psikoz dönemine ait vitamin B12 kan düzeyi sağlıklı kontrollere göre anlamlı şekilde düşük çıktı (p=0,002). Şizofreni tanılı erkeklerde ise ilk atak psikoz döneminde sağlıklı erkek kontrollere göre kan folat düzeyi anlamlı şekilde düşük çıktı (p=0,045). Bipolar bozukluk tanısı olanlarda ise ilk atak mani dönemindeki vitamin B12 ve folat düzeyi sağlıklı kontrollere göre düşük olmakla beraber bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (sırasıyla p=0,115 ve p=0,102). Ayrıca şizofreni tanılı ve bipolar bozukluk tanılı hastalarda vitamin B12 eksikliği tanısı (
Özet (Çeviri)
Although genetic, biopsychosocial, neurodevelopmental, neurochemical and psychoanalytic risk factors have been proposed in patients diagnosed with schizophrenia and patients with bipolar disorder, the etiology of these diseases has not been clearly explained. It is thought that the increase in homocysteine level, which develops secondary to deficient blood levels of vitamin B12 and folate, which are involved in single carbon metabolism, increases the sensitivity of neurons to oxidative stress, therefore, the susceptibility to these diseases increases with neurodegeneration. In our study, vitamin B12 and folate blood levels of patients diagnosed with schizophrenia in the first episode of psychosis and bipolar disorder were compared with healthy controls retrospectively. Sixty-seven volunteers between the ages of 18-65 without any additional psychiatric or organic diseases were recruited from all three groups. According to the statistical analysis, vitamin B12 blood level was found to be significantly lower in schizophrenia patients during the first episode of psychosis compared to healthy controls (p = 0.002). In male patients with schizophrenia, blood folate level was significantly lower in the first episode of psychosis than healthy male controls (p = 0.045). In bipolar disorder patients, although vitamin B12 and folate levels in the first episode manic period were lower than healthy controls, this difference was not statistically significant (p = 0.115 and p = 0.102). According to the chi-square analysis applied, the frequency of patients with a diagnosis of vitamin B12 deficiency (