Uluslararası pazarlarda tüketicilerin marka algısı üzerine bir araştırma
A research on consumers' brand perception in international markets
- Tez No: 668502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL HACIEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İşletmelerin uluslararası pazarlarda rekabet edebilmesi için, hedef pazarlarla ilgili kapsamlı bir bilgiye ve elde edilen bu bilgilerin etkin bir şekilde kullanılabilme yeteneğine ihtiyaç vardır. Uluslararası pazarlarda fırsat ve avantajları değerlendirmek isteyen işletmeler için tüketicilerin marka algısının bilinmesi son derece önemlidir. Bu araştırmanın amacı, uluslararası pazarlarda tüketicilerin marka algısının marka tercihi üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmanın örneklemini farklı ülkelerdeki tüketici grupları oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formundaki marka algısı boyutları ve marka tercihi soruları beşli Likert ölçeğine göre oluşturulmuştur. Araştırma spor ayakkabısı kullanan 420 katılımcı ile yüzyüze ve internet ortamında gerçekeştirilmiştir. araştırmanın güvenilirliği ve geçerliliği analiz edildikten sonra değişkenler arasındaki ilişkileri ölçmek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın marka algısı boyutlarının marka tercihi üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla (hipotezlerin test edilmesinde) çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, güven, imaj ve kişilik faktörleri marka tercihini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In order for businesses to compete in international markets, a comprehensive knowledge of the target markets and effectively utilizing such information is required. It is highly important for businesses that want to evaluate the opportunities offered by the international markets to clearly understand the consumers' brand perception. The purpose of this research is to explore and investigate the effect of the consumers' brand perception on trademark favoritism in international markets. This study was conducted face to face and online involving a sample of 420 sport shoes consumers from various countries who were surveyed as a mean of data collection. The survey aimed to capture the various dimensions of the consumer's brand perception using the Likert 5- point scale. After analyzing the study's validity and reliability, a correlation analysis was conducted to measure the relations between the variable that were found. Then a regression analysis was used to identify the effect of the different dimensions of consumers' brand perception on certain patterns of trademark favoritism (testing the hypothesis). According to the study findings, various elements of trust, image and personality affect certain patterns of trademark favoritism.