Afganistan'da kız çocuklarının eğitimi ve sorunları (Mezar-i-Şerif şehri örneğinde)
The education and problems of girls in Afghanistan (For the example of the Tomb-Istanbul city)
- Tez No: 668551
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜRREŞİT CELİL KARLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Afganistan devleti SSCB istilası sonrasında bir türlü politik istikrara kavuşamamış, ülkede daima kargaşa ve savaş egemen olmuştur. ABD müdahalesi sonrasında da bu düzensizlik devam etmiş, istikrarsızlık ve düzensizlik ülke sınırları içinde bütünleşik ve sistematik eğitim politikalarının uygulanamayışını ortaya çıkartmıştır. Bu durum ülkede genel olarak eğitim sorunlarına yol açmıştır. Genel eğitimdeki sorunlar ülkenin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmasına öncülük edecek liyakatli kadroları yetiştiremediği gibi, geleneksel değerlerin, zihniyetin dönüşmesine de istenen ve beklenen katkıyı sağlayamamıştır. Küreselleşen çağda dünyanın çoğu bölgelerinde modernite temelli çağdaşlık hâkim olur iken, Afganistan'da ise hala geleneksel yaşam tarzına dayalı zihniyetin baskın olduğu gözlemlenmektedir. Afganistan'da devam eden istikrarsızlık ve savaşlardan ötürü dünyanın birçok ülkesine göç edenlerin Afganistan'da kalan akrabaları ile olan çeşitli bağlamlardaki etkileşimleri ile Afganistan'ın etno-demografik yapısını oluşturan farklı kökenlerin Afganistan dışındaki akrabaları ile olan iletişim ve etkileşimi de Afganistanlıların geleneksel yapısını, yaşam tarzını sorgulama veya değiştirme eğilimlerini de ortaya çıkartmıştır. Bu çalışmada, eğitim sosyolojisi açısından Afganistan'daki kız çocukların eğitim sorunlarını Mezar-i-Şerif örneğinde tartışılmıştır. Tezin verileri kaynak taraması, anket çalışması ve mülakat gibi teknikler ile toplanmıştır. Elde edilen anket verileri SPSS programında analiz edilmiştir. Tez çalışmasında Mezar-i-Şerif örnekleminde tespit edilen sorunlar kategorize edilmiş, nedenleri sosyolojik açıdan analiz edilerek yorumlanmıştır. Ayrıca, ilgili sorunların çözümü için Afganistan gerçeğine uygun çözüm önerileri de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the invasion of the USSR, the Afghanistan state did not achieve political stability, and chaos and war always prevailed in the country. This irregularity continued after the US occupation, and instability and irregularity revealed the inability to implement integrated and systematic education policies within the borders of the country. This situation has led to educational problems in the country in general. The problems in general education have not been able to train competent staff who will lead the social, economic and cultural development of the country, and they have not provided the desired and expected contribution to the transformation of traditional values and mentality. While modernity-based contemporaneousness prevails in most parts of the world in the globalizing age, it is observed that a mentality based on traditional lifestyle is still dominant in Afghanistan. The interactions in various contexts of those who migrated to many countries of the world due to the ongoing instability and wars in Afghanistan with their relatives staying in Afghanistan, and the communication and interaction with relatives outside of Afghanistan different origins that make up Afghanistan's ethno-demographic the traditional structure and lifestyle of Afghanistan people It has also revealed tendencies to question or change. In this study, the educational problems of girls in Afghanistan in terms of educational sociology are discussed in the example of Mezar-i-Sharif. The data of the thesis were collected using techniques such as literature review, survey and interview. The obtained survey data were analyzed in the SPSS program. In the thesis study, the problems identified in the sample of Mezar-i-Şerif were categorized, their reasons from a sociological perspective were analyzed and interpreted. In addition, solutions have been developed in line with the reality of Afghanistan to solve the related problems.