Adli Tıp Kurumu kararlarının idari yargıya etkisi
The impact of the Council of Forensic Medicine judgments on administrative jurisdiction
- Tez No: 668584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE BURCU ÖNÜT, PROF. DR. OĞUZ SANCAKDAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sağlık hizmetlerine erişimin hiç olmadığı kadar kolaylaştığı günümüzde idare bünyesinde faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarında yürütülen hizmetlerin yoğunluğunda da bu gelişmeye paralel olarak artış yaşanmaktadır. Bu artış aynı zamanda yürütülen sağlık hizmeti faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen tıbbi müdahaleler nedeniyle çıkan uyuşmazlıklara da yansımaktadır. Uyuşmazlığa konu olayların Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde ya da devlet üniversiteleri bünyesindeki tıp fakültelerinde gerçekleşmeleri durumunda hukuk yargılaması idare mahkemeleri eliyle yürütülmektedir. Tıp biliminin uzmanlık gerektiren niteliği nedeniyle bu tür uyuşmazlıkların çözümünde idare mahkemelerince bilirkişiye başvurulması çoğunlukla zorunluluk arz etmektedir. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde delil ve ispat kavramı, idari yargılama usulüne ilişkin düzenlemeler kapsamında ele alınmıştır. Bunun yanında takdiri delil niteliği taşıyan bilirkişilik müessesi, 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu ışığında irdelenerek resmi bilirkişi olarak görev yapan ve tıbbi müdahaleden kaynaklı tam yargı davalarında başvurulan Adli Tıp Kurumu'nun yapısı, işleyişi ve çalışma usulü incelenmiştir. İkinci bölümde ise; tıbbi müdahaleye ilişkin temel kavramlar ele alınarak, tıbbi müdahaleden kaynaklı tam yargı davalarına ilişkin yargılama usulü ve Adli Tıp Kurumu tarafından düzenlenen raporların yargılamaya etkisi ile Yükseköğretim Kurumları'nın resmi bilirkişi sıfatı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
There has been an increase in the intensity of the services provided by healthcare organizations functioning within the administration today when access to healthcare services has never been easier. This increase has also been reflected in the disputes stemming from medical interventions performed within the scope of healthcare activities. If a matter ofdispute takes place in hospitals affiliated to the Ministry of Health or medical faculties of public universities, civil justice is provided by administrative courts. Since medical science requires expertise by its nature, it has almost become a requirement that expert witnesses are called upon by administrative courts for the settlement of such disputes. Our study consists of two parts. In the first part, we discuss the concepts of evidence and proof regarding the regulations related to administrative jurisdiction procedures. In addition to the analysis of the establishment of expert witnesses, whose opinions are considered as evidence, in the light of the Expert Witness Law numbered 6754, the structure, functioning, and working principles of the Council of Forensic Medicine acting as an official expert and consulted in full remedy actions filed due to medical interventions are also examined. Thesecond part includes a discussion of key concepts of medical intervention, followed by jurisdiction procedures related to full remedy actions due to medical interventions, effects of the reports prepared by the Council of Forensic Medicine on the jurisdiction, and expert witness capacities of Higher Education Institutes.