İş ve aile yaşamı çatışmasının duygusal emek davranışı üzerine etkisi: Perakende sektöründe bir uygulama
The effect of work and family life conflict on emotional labor behavior: A pactice in the retail industry
- Tez No: 668583
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma; iş-aile yaşam çatışmasının duygusal emek davranışı üzerindeki etkisini saptamayı amaçlamaktadır. Çalışma nicel araştırma yaklaşımı kapsamında hazırlanmış olup, belirlenen amaca ulaşmak için Ankara'da yer alan bir alışveriş merkezindeki mağaza çalışanlarına yönelik bir anket uygulaması yapılmıştır. Bu doğrultuda 299 anket araştırmaya dahil edilmiştir. Ankette Efeoğlu'nun (2006) İş-Aile Yaşam Çatışması Ölçeği ile Basım ve Begenirbaş'ın (2012) Duygusal Emek Ölçeği ve demografik özellikleri belirlemeye yönelik bazı sorular yer almıştır. Veriler, SPSS programı kapsamında analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda iş-aile yaşam çatışması ve duygusal emek ile alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. İş-aile yaşam çatışması ve alt boyutlarının duygusal emek ve alt boyutlarından olan yüzeysel davranış üzerinde pozitif yönde anlamlı etkisinin olduğu; aile-iş çatışmasının duygusal emeğin alt boyutlarından olan derinlemesine davranış üzerinde yine pozitif yönde anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, değişkenlerin bazı demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığına ilişkin yapılan analizlerde herhangi anlamlı bir sonuç tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of work-family life conflict on emotional labor behavior. The study has been prepared within the scope of quantitative research approach, and a survey has been applied to store employees in a shopping center in Ankara in order to achieve the determined goal. In this direction, 299 questionnaires have been included in the study. The questionnaire has included Efeoğlu's (2006) Work-Family Life Conflict Scale and Basım and Begenirbaş's (2012) Emotional Labor Scale and some questions to determine demographic characteristics. The data have been analyzed through the SPSS program. As a result of the study, significant relationships have been found between work-family life conflict and emotional labor and its sub-dimensions. Work-family conflict and its sub-dimensions have a significant positive effect on emotional labor and superficial behavior, one of its sub-dimensions; It has been determined that family-work conflict has a significant positive effect on in-depth behavior, which is one of the sub-dimensions of emotional labor. In addition, no significant result could be found in the analysis conducted on whether the variables differ according to some demographic characteristics.