Sinir hücreleri ile kalp kası hücreleri arasındaki etkileşimin moleküler ve elektrofizyolojik düzeyde araştırılması
Investigation of the neuron and cardiac muscle cell interaction at the molecular and electrophysiological level
  1. Tez No: 668592
  2. Yazar: TÜBA AKGÜL ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇAĞAVİ, PROF. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kardiyoloji, Moleküler Tıp, Nöroloji, Cardiology, Molecular Medicine, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Kalbe dallanan otonom sinir sistemi ve duyu nöronları kalp kası hücreleri (kardiyomiyosit) ve kalbin çalışmasını düzenler. Kalpte oluşan ağrı, basınç ve gerilme gibi duyusal bilgilerin bağlantılı olduğu arka kök gangliyon (AKG) ve nodoz gangliyonda (NG) bulunan nöronlar tarafından beyne iletildiği bilinmektedir. Ancak, kalbe ait bu duyusal veriyi taşıyan duyu nöronlarının karakteri, moleküler ve elektrofizyolojik özellikleri tam olarak bilinmemektedir. Bu tez çalışmasında, literatürde ilk olarak kalbe özgü AKG ve NG duyu nöronları işaretlenerek saflaştırıldı, karakterize edildi ve kardiyomiyositler ile arasındaki elektriksel iletişim in vitro ortamda incelendi. Kardiyak aferentleri işaretlemek için değerlendirilen dört farklı retrograd boya içerisinden, Di-8-ANEPPQ'nun en yüksek işaretleme kapasitesine sahip olduğu belirlenmiştir. Üç boyutlu görüntüleme ve hücre çap analizleri sonucunda, kalbe özgü duyu nöronlarının AKG ve NG'da bilateral olarak homojen dağıldığı ve hücre boyutlarının 20 m'den küçük olduğu tespit edilmiştir. Genel transkriptom profili değerlendirdiğinde, saflaştırılan kalbe özgü duyu nöronlarının total duyu nöron popülasyonuna göre Scn10a, Scn11a, Mrgpa3, Mrgpd gibi iyon kanallarını yüksek ifade ettikleri tespit edilmiştir (p0.5) olduğu bulunmuştur. Kokültürdeki kardiyomiyositlerin ışık ile optogenetik uyarımı sonucunda, duyu nöronlarının Ca+2 değişiminde artış gözlemlenmiş ve bu veriler bu iki hücre grubu arasındaki elektriksel bağlantıyı in vitro olarak literatürde ilk kez göstermiştir. Bu tez çalışması ile kalbe özgü duyu nöronlarının gen ifade profili, kardiyomiyositlerle olan elektriksel etkileşiminin ve moleküler mekanizması değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, kalp ve duyu sinir sistemi arasındaki iletişiminin daha detaylı incelenmesine ve gelecekte ilişkili hastalıkların patolojisinin anlaşılmasına yönelik çalışmalarda etkin veriler sunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Heart muscle contraction is controlled by cardiac muscle cells (cardiomyocytes) and neurons. It is known that sensorial information such as pain, pressure, and stretch is transmitted into the brain via the neurons located in the dorsal root ganglion (DRG) and nodose ganglion (NG). However, the molecular and electrophysiological mechanism at how sensorial input from the heart is conveyed is unclear. In this thesis, cardiac afferents in DRG and NG were labeled, purified, and characterized at the molecular level and their electrical interaction between cardiomyocytes was analyzed. From four retrograde tracers evaluated, Di-8-ANEPPQ yielded the highest labeling efficiency of cardiac afferents. 3D imaging of the whole tissues and cell diameter measurement from tissue sections revealed the homogeneous and bilateral distribution of cardiac afferents having a cell diameter smaller than 20 m. Based on the global transcriptome profile and immunohistochemical analysis, purified cardiac sensory cells expressed at high levels highly ion channels such as Scn10a, Scn11a; G-coupled proteins such as Mrgpa3, Mrgpd compared to total sensory neuron population (p0.5 or