Depresyon tanılı hastalarda ruminatif düşünme ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişki
The relationship between ruminative thinking and perceived social support in patients with diagnosed depression
  1. Tez No: 668593
  2. Yazar: MÜNEVVER ZEHİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZBAŞ GENÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Depresyon, toplum sağlığını önemli derecede etkileyen bir psikiyatrik bozukluktur. Ruminasyonun, depresyonun hem başlamasında hem de süreğenleşmesinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Sosyal destek ise bireyin sağlığını korumaya yardımcı bir güçtür. Araştırma depresyon hastalarında ruminasyon ve sosyal destek arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacı ile tanımlayıcı tipte yapılan bir çalışmadır. Araştırma Gaziantep ilindeki iki hastanenin Psikiyatri polikliniği ve yatan hasta birimlerinde Depresyon tanılı hastalarla yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; 'Sosyodemografik Veri Formu', 'Beck Depresyon Envanteri (BDE)', Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ,'Ruminatif Tepkiler Ölçeği (RTÖ)' kullanılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS 23'de yapılmıştır. Çalışmaya katılan depresyon hastalarının BDE puan ortalaması 29,35 ±11,29, RTÖ puan ortalaması 59,98 ±15,05 ve ÇBASDÖ ölçeği puan ortalaması 37,23 ±12,04 olarak saptanmıştır. Araştırmaya katılan hastaların BDE ile RTÖ arasında pozitif yönde güçlü anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Depression is a psychiatric disorder that significantly affects public health. It is known that rumination plays an important role in both the onset and the chronicity of depression. Social support is a power that helps protect the health of the individual. The study is a descriptive study to reveal the relationship between rumination and social support in patients with depression. The study was conducted with patients diagnosed with depression in psychiatry outpatient clinics and inpatient units of two hospitals in Gaziantep. As a data collection tool in the study;“Sociodemographic Data Form”,“Beck Depression Inventory (BDI)”, Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS),“Ruminative Reactions Scale (RTS)”were used. Data analysis was performed in IBM SPSS 23. The BDI mean score of the depressive patients participating in the study was 29.35 ± 11.29, the mean RTÖ score was 59.98 ± 15.05, and the MSPSAS mean score was 37.23 ± 12.04. A strong positive correlation was found between BDI and RTS in the patients participating in the study.