İmplant üstü sabit protezlerin ölçü aşamasında ağız içi tarayıcıların tarama stratejilerinin dijital ölçü doğruluğuna etkisi
The effect of intraoral scanner scanning strategies on digital impression accuracy in the measurement phase of implant-supported fixed prostheses
  1. Tez No: 983915
  2. Yazar: DİLARA EĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT HAKAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
İmplant üstü sabit protezlerin uzun dönem başarısında pasif uyumun sağlanması, implant konumlarının dijital ortama hatasız aktarımı ile doğrudan ilişkilidir. Bu doğrultuda, dijital ağız içi tarayıcılar (IOS), ölçü aşamasında konvansiyonel yöntemlerin yerini almaya başlamış olsa da ölçüm doğruluğu yalnızca tarayıcı teknolojisine değil; uygulanan tarama stratejisine ve bu ikisinin etkileşimine de bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, beş farklı ağız içi tarayıcı (iTero Lumina, Primescan, Trios 4, Trios 5, Virtuo Vivo) ile beş farklı tarama stratejisinin dijital implant üstü ölçülerde oluşturduğu gerçeklik (T-dXYZ, T-Angle) ve tekrarlanabilirlik (P-dXYZ, P-Angle) değerlerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Araştırmada, alt çenede FDI diş numaralarına göre 35, 36, 45 ve 46 bölgelerine yerleştirilen implantlardan oluşan sabit model, ATOS Q endüstriyel tarayıcı ile referans olarak dijitalize edilmiştir. Tüm tarayıcılar ve stratejilerle elde edilen dijital modeller, üç boyutlu doğrusal ve açısal sapma parametreleriyle kıyaslanmıştır. Karma etkili modeller (lineer mixed models), strateji ve tarayıcı faktörlerinin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini test etmek amacıyla kullanılmıştır. Ayrıca gruplar arası farklar Bonferroni düzeltmeli post-hoc analizlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, tarayıcı ve strateji faktörleri ölçüm doğruluğu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiye sahiptir (p<0.05). En düşük 3B doğrusal ve açısal sapmalar, Trios 4 ile Strateji 4 kombinasyonunda saptanmıştır. Primescan ve iTero Lumina tarayıcıları, strateji değişimlerinden en az etkilenen cihazlar olarak öne çıkarken; stitching algoritmasına yüksek duyarlılığı olan Trios 5 ve Virtuo Vivo sistemleri, özellikle klasik ve lineer stratejilerde belirgin sapmalar üretmiştir. Sonuç olarak, implant üstü dijital ölçü başarısı yalnızca cihaz seçimine değil, kullanılan tarama stratejisine de doğrudan bağlıdır. Klinik uygulamalarda, üretici önerilerinin yanı sıra cihazın algoritmik yapısı ve vakaya özgü gereksinimler doğrultusunda en başarılı tarama stratejisi- cihaz etkileşimi tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The long-term clinical success of implant-supported fixed prostheses is closely associated with achieving passive fit, which in turn depends on the accurate digital transfer of implant positions. Intraoral scanners (IOS) have increasingly replaced conventional impression techniques during the measurement phase; however, the accuracy of digital impressions depends not only on scanner technology but also on the scanning strategy employed and the interaction between these two factors. This study aimed to comparatively evaluate the trueness (T-dXYZ, T-Angle) and precision (P-dXYZ, P-Angle) of digital implant impressions obtained using five intraoral scanners (iTero Lumina, Primescan, Trios 4, Trios 5, Virtuo Vivo) and five different scanning strategies. In the experimental model, implants were placed in the mandibular arch at sites corresponding to FDI numbers 35, 36, 45, and 46. The model was digitized with an ATOS Q industrial scanner to generate reference data. Digital models obtained from each scanner-strategy combination were analyzed in terms of three-dimensional linear and angular deviations. Linear mixed-effects models were used to assess the influence of scanner and strategy factors on the dependent variables. Bonferroni-adjusted post-hoc tests were performed to evaluate intergroup differences. The results indicated that both scanner type and scanning strategy had a statistically significant effect on measurement accuracy (p<0.05). The lowest three-dimensional linear and angular deviations were observed in the Trios 4 – Strategy 4 combination. Primescan and iTero Lumina showed the greatest tolerance to strategy changes, while Trios 5 and Virtuo Vivo, which are highly sensitive to stitching algorithms, produced considerable deviations, especially with classical and linear strategies. In conclusion, the accuracy of digital impressions in implant-supported prosthetics is directly affected not only by the choice of device but also by the scanning strategy applied. In clinical practice, beyond manufacturer recommendations, the most successful scanner–strategy interaction should be selected based on the algorithmic characteristics of the device and case-specific clinical requirements.