Sivil havacılık öğrencilerinin mesleğe bakış açıları: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi'nde bir alan araştırması
Profession perspectives of civil aviation students: A field study in Erzincan Binali Yıldırım University
- Tez No: 668620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BURHAN ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bireysel taşımacılık işlemleri açısından önemli bir yeri bulunan sivil havacılık sektörü, her geçen gün gelişmekte ve büyümektedir. Dolayısıyla her zamankinden daha çok, bu alanda nitelikli eğitimlere ve personellere ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu alanda eğitim gören bireylerin mesleğe bakış açılarının ne yönde olduğu, mesleklerinden ne derece memnun oldukları ve geleceklerine dair ne düşündükleri bilinmemektedir. Bu sektöre yönelik daha kaliteli bir eğitim verilmesi ve alanın daha ileriye götürülmesi için bu konu, kritik önem arz etmektedir. İlgili konuya yönelik bilimsel araştırmaların literatürde sınırlı sayıda bulunması sebebiyle, bu araştırmada; Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Meslek Yüksekokulu' nun sivil havacılık programlarında eğitim gören öğrencilerin mesleğe bakış açıları ele alınmıştır. Yapılan literatür taramasıyla belirlenen bir ölçek kullanılarak, bir anket formu hazırlanmıştır. Düzenlenen anket formu kullanılarak, ilgili üniversitenin Kabin Hizmetleri, Uçak Teknolojisi ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programlarında eğitim gören 241 öğrenciden veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, bir istatistiksel paket programda analiz edilerek, çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. Katılımcıların cinsiyetleri, sınıfları ve eğitim gördükleri programa göre mesleğe bakış açılarında anlamlı bir farklılık olup olmadığına dair önemli sonuçların ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu bağlamda literatürde yer alan diğer çalışmalarla karşılaştırma yapılarak, sonuçlar tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Civil aviation sector, which has an important place in terms of individual transportation operations, develops and grows day by day. Therefore, more than ever, qualified training and personnel are needed in this field. However, it is not known what the perspective of the individuals studying in this field towards the profession is, to what extent they are satisfied with their profession and what they think about their future. This issue has critical importance in order to provide a better-quality education for this sector and to take the field further. Due to the limited number of scientific studies on the subject in the literature, the perspectives of students studying in the civil aviation programs of Erzincan Binali Yıldırım University Vocational School have been discussed in this research. A questionnaire was prepared using a scale determined via the literature review. Data were collected from 241 students studying in the relevant university's Cabin Services, Aircraft Technology and Civil Air Transport Management programs by using the prepared questionnaire form. Various findings were reached by analyzing the data obtained in a statistical package program. It is thought that important results have emerged regarding whether there is a significant difference in the perspective of the participants on the profession according to their gender, class and the program they studied. In this context, the results were discussed and interpreted by making a comparison with other studies in the literature.