Farklı diş macunlarının hibrit CAD/CAM blokların fiziksel özellikleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Demands for the effects of whitening toothpastes on the physical properties of hybrid CAD/CAM blocks
  1. Tez No: 668619
  2. Yazar: BEYZA KARADAĞ NALDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ESKİTAŞCİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA ÜNALAN DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmada yaygın olarak kullanılan farklı kimyasal yapıya sahip dört beyazlatıcı diş macunu ile 3 ay, 1 yıl ve 5 yıllık zaman diliminde gerçekleştirilen diş fırçalama işleminin 4 farklı CAD/CAM bloğunun yüzey pürüzlülüğü, mikrosertlik ve üç nokta eğilme direnci üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Materyal ve metot: Çalışmada nanoseramik içeriğe sahip olan Cerasmart, Lava Ultimate, Grandio blok ve kontrol grubu olarak lösit ile güçlendirilmiş cam seramik içeriğe sahip G-Ceram kullanılmıştır. Her bir CAD/CAM bloğuna ait 144 örnek (1,2 x 4 x 14 mm3) olmak üzere toplam 576 adet örnek hazırlanmıştır. Örnekler 48 alt gruba ayrılmıştır (n=12). Bu örneklere üretici firmanın önerisi doğrultusunda yüzey bitim işlemleri uygulanmıştır. CAD/CAM bloklarından elde edilen bu kesitlere, beyazlatıcı ajan olarak mavi kovarin içeren (Signal White Now), hidrojen peroksit içeren (Colgate Optic White), aktif kömür içeren (Colgate Advanced Aktif Kömür) ve kontrol grubu olarak geleneksel içeriğe sahip (Colgate Triple Action) diş macunu solüsyonlarıyla 3 ay (2500 döngü), 1yıl (10000 döngü) ve 5 yıl (50000 döngü) olmak üzere 3 farklı zaman dilimde fırçalama işlemi uygulanmıştır. Fırçalama döngüleri sonunda örneklerin yüzey pürüzlülüğü ölçümlerinin yapılması için AFM analiziyle 3D yüzey topgrafyası ve SEM-EDX analiziyle 2D görüntüleri alınmıştır. Materyalin bütünlüğünü gözlemlemek için XRD analizi uygulanmıştır. Blokların mekanik dayanımlarını ölçmek için örneklere mikrosertlik analizi yapılmış ve 3 nokta eğilme direnci testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiş ve çoklu örnek karşılaştırması için Tukey HSD testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyinde α=0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Fırçalama döngüleri sonucunda G-Ceram blokların yüzeyinde diğer bloklara göre yüzey pürüzlüğü daha az gözlemlenirken tüm bloklarda aktif kömür ile fırçalanan bloklarda daha fazla yüzey pürüzlenmesi oluşmuştur. Bununla beraber fırçalama süresi arttıkça yüzey pürüzlülüğünde artış gözlemlenmiştir. Fırçalama sonrası tüm örneklerin silisyum (Si) oranlarında artış görülmüştür. Yüzey pürüzlülük verilerine paralel olarak mikrosertlik verilerinde azalma olmuştur. En az düşüş G-Ceram bloklarda görülürken bunu Grandio bloklar ile Lava Ultimate bloklar takip etmiştir. En düşük mikrosertlik değeri ise Cerasmart bloklarda tespit edilmiştir. 3 nokta eğilme testi verilerine göre en yüksek dayanım değeri Cerasmart bloklarından elde edilirken, en düşük değer ise Grandio bloklarda bulunmuştur. G-Ceram ve Lava ultimate blokların üç nokta eğilme testi direnci ise Cerasmart bloklarından daha düşük olarak buluşmuştur. Aktif kömür içerikli diş macunu tüm örnekler üzerinde en fazla negatif etkiyi oluştururken bunu hidrojen peroksit ve mavi covarin içerikli beyazlatıcı diş macunları takip etmiştir. Fırçalama süresinin artması da bütün örneklerde negatif etki oluşturmuştur. Sonuç: Fırçalama işlemi sonrası CAD/CAM bloklarının mekanik özelliklerin negatif yönde etkilendiği gözlemlenmiştir. CAD/CAM bloklarının ve hem estetik hem de oral hijyen için kullanılan beyazlatıcı diş macunlarının içeriklerinin iyileştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the effects of 3 months, 1 year and 5 years performed brushing process with four whitening toothpastes via different chemical structures on surface roughness, microhardness and three point bending resistance of 4 different CAD/CAM blocks. Materials and methods: In this study, Cerasmart, Lava Ultimate, Grandio block with nanoceramics content, and G-Ceram with leucite reinforced glass ceramic were used as the control group. A total of 576 samples, 144 samples (1.2 x 4 x 14 mm3) of each CAD/CAM block were prepared. The samples were divided into 48 subgroups (n = 12). Surface finishing processes were applied to these samples in line with the recommendation of the manufacturer. Brushing was applied with toothpaste solutions including blue covarine as a bleaching agent (Signal White Now), hydrogen peroxide (Colgate Optic White), activated charcoal (Colgate Advanced Activated Charcoal) and traditional content (Colgate Triple Action) as a control group to these sections obtained from CAD/CAM blocks via 3 different time periods as 3 months (2500 cycles), 1 year (10000 cycles) and 5 years (50000 cycles). At the end of the brushing cycles, 2D images were taken by SEM-EDX analysis and AFM analysis was done to measure3D surface topography and the surface roughness of the samples. XRD analysis was applied to observe the integrity of the material. To measure the mechanical strength of the blocks, microhardness analysis was performed on the samples and a 3-point bending test was applied. The data obtained as a result of the study were analyzed with IBM SPSS V23 and Tukey HSD test was used for multiple sample comparison. Statistical significance level was accepted as α = 0.05. Results: As a result of the brushing cycles, less surface roughness was observed on the surface of G-Ceram blocks compared to the other blocks, while more surface roughness occurred in blocks brushed with activated charcoal in all blocks. However, the surface roughness increased as the brushing time increased. After brushing, an increase in silica (Si) ratio was observed in all samples. In parallel with the surface roughness data, there was a decrease in the microhardness data. The least decrease was seen in G-Ceram blocks, followed by Grandio blocks and Lava Ultimate blocks. The lowest microhardness value was determined in Cerasmart blocks. According to 3 point bending test data, the highest strength value was obtained from Cerasmart blocks, while the lowest value was found in Grandio blocks. The three point bending test resistance of G-Ceram and Lava ultimate blocks met lower than Cerasmart blocks. While toothpaste containing activated charcoal had the most negative effect on all samples, it was followed by whitening toothpastes containing hydrogen peroxide and blue covarin. Increasing the brushing time also had a negativeeffectonallsamples. Conclusion: It was observed that the mechanical properties of CAD/CAM blocks were negatively affected after brushing. The content of CAD/CAM blocks and whitening toothpastes used for both aesthetic and oral hygiene needs to be improved.