Türk Borçlar Kanunu'na göre kira sözleşmesinin sona ermesi
Termination of lease agreement according to Turkish Law of Obligation
- Tez No: 668624
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Günümüzde en fazla akdedilen sözleşme türlerinden biri olan kira sözleşmeleri ile ilgili uygulamada en fazla karşılaşılan sorun, sona erme halleri ile ilgilidir. Bu nedenle bu sorunları derinlemesine irdeleyebilmek ve ayrıca akademik anlamda sorulara yanıt bulabilmek amacıyla tez konusu olarak TBK'ya göre kira sözleşmesinin sona erme nedenleri seçilmiştir. Çalışmamızın bütüncül olması ve sona erme nedenleri arasındaki farkı ortaya koyabilmek adına da TBK'daki sona erme nedenlerinin tamamı incelenmiş ve akabinde sona ermenin sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most common problem in the implementation of the lease contracts, which are one of the most signed contracts today, is related to the termination situations. Therefore, the reasons for termination of the lease contracts according to the Turkish Code of Obligations was selected as the subject of the thesis in order to examine these problems in depth and also to find answers to questions in academic sense. In order for our study to be holistic and to reveal the difference between the reasons for termination, all of the reasons for termination in the Turkish Code of Obligations were examined and then the results of the termination were explained.