Kardiyovasküler hastalıkların risk faktörlerini bilmenin sağlıklı yaşam davranışları geliştirme düzeyine etkisi
The effect of knowing the risk factors of cardiovascular diseases on the development of healthy life behaviors
  1. Tez No: 668643
  2. Yazar: YELİZ KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmanın amacı hastaların kardiyovasküler riskleri bilme düzeyi ile sağlıklı yaşam davranışları geliştirme düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışma Şubat-Nisan 2019 tarihleri arasında İstanbul'da özel bir hastanenin polikliniklerine başvuran hasta ya da sağlıklı bireyler ile , yatarak tedavi gören hastalar ve hasta yakınları ile yürültüldü. Yapılan güç analizi doğrultusunda çalışmaya 175 kişi dahildi. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktöleri Bilgi Ölçeği (KARRİF-BD)”ve“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ-II)”kullanılarak elde edildi. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Dunn-Bonferroni testi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı.Katılımcıların KARRİF-BD ölçek toplam puan ortalaması 21,08±3,10 ve SYBDÖ-II ölçek toplam puan ortalama ise 138,85±34,42 olarak saptandı. KARRİF-BD ölçeği toplam puanı ile SYBDÖ-II toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (r=-0,102; p=0,182). KARRİF-BD ölçeğinin alt boyutları ile SYBDÖ-II ölçek puanları arasındaki ilişki incelendiğinde; KVH'ın özellikleri ile SYBDÖ-II ölçek alt boyutları ve toplam puanları arasında pozitif yönlü zayıf ilişki; KVH'nın risk faktörleri ile SYBDÖ-II ölçek alt boyutları ve toplam puanları arasında pozitif yönlü orta düzeyde ilişki saptandı. Bununla birlikte KVH'dan korunma ile SYBDÖ-II ölçek alt boyutları ve toplam puanları negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study is to determine the relationship between the level of knowledge of cardiovascular risks and the level of developing healthy living behaviors.The study was carried out with patients or healthy individuals who applied to the polyclinics of a private hospital in Istanbul between February 2019 and April 2019, inpatients and patient relatives. 175 people were included in the study in line with the power analysis. The data were obtained using the“Personal Information Form”,“Cardiovascular Diseases Risk Factors Information Scale (CARRF-BD)”and“Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (HLBS-II)”.“Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test”,“Dunn-Bonferroni test”and“Spearman correlation analysis”were used to analyze the data. Participants' CARRF-KL scale total score mean was“21.08 ± 3.10”, and the mean total score of HLBS-II scale was“138.85 ± 34.42”. No statistically significant correlation was found between the total score of the“Cardiovascular Disease Risk Factors Information Scale”and the total score of the“Healthy Lifestyle Behaviors Scale II”“(r = -0.102; p = 0.182)”. When the relationship between the subscales of the CARRF-KL scale and HLBS-II scale scores is examined; Positive weak correlation between“CVD characteristics”and“HLBS-II scale sub-dimensions”and total scores; A moderate positive correlation was found between risk factors of“CVD and sub-dimensions”of“HLBS-II and total scores”. However, a statistically significant negative correlation was found between protection from CVD and HLBS-II scale sub-dimensions and total scores.