Ebû Medyen Şu'ayb el-Ensârî'nin hayatı, eserleri edebî yönü ve sûfî şiiri
The life of Abu Medyen Shu'ayb el-Ansari, literary aspects of his works and sufi poetry
- Tez No: 668667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Endülüslü Sûfî âlim ve Medyeniyye tarikatı Piri Ebû Medyen Şu'ayb el-Ensârî (ö.594-1198), Endülüs döneminde yaşamıştır. Dönemin önde gelen âlimlerinden ve hocalarından dini öğrenim görmüştür. Dini bilgisi ve birikimiyle zamanın meşhur şahsiyetlerinden olmuş, insanlara dini anlatmış ve etrafına birçok insanı toplamıştır. Halen Cezayir ve Fas'ta mevcut bulunan Medyeniyye tarikatının da piri olarak kabul edilir. Bu tarikatın diğer bir adı da Şu̒aybiyye tarikatıdır. Ebû Medyen, özellikleriyle Endülüs döneminde ün salmış ve İbnu'l-Arabî'nin de üstatlığını yapmıştır. Kendisinin aynı zamanda eserleri, hikmetleri ve elliden fazla şiiri vardır. Şiirlerinde işlemiş olduğu temalar ilahi aşk, tövbe, istiğfar, İslam vb. konular olduğundan tasavvufî şiiri dediğimiz bir türdür. Bu çalışmanın giriş bölümünde Endülüs dönemindeki kültürel, siyasi, edebî değişimlere ve dönemin öne çıkan bazı şairlerine değinilecektir. Birinci bölümünde ise Ebû Medyen'in hayatı, eserleri ve edebî kişiliğinin yanında şiirleri ele alınacaktır. İkinci ve üçüncü bölümlerde Ebû Medyen'in şiirleri tematik, dil ve üslup bakımından incelenmeye ve şahsiyetin şairlik yönü ortaya konmaya çalışılacaktır. Böylelikle Ebû Medyen'in şiir ve edebiyata katkıları ele alınmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Abū Madyan Shu`ayb al-Ansārī (ö.594-1198), an Andalusian Sūfī scholar and the founder of the Madyaniyya order, lived during the Andalusian era. He received religious education from the leading scholars and teachers of the time. With his religious knowledge and experience, he became one of the most prominent personalities of his time, told people about religion and gathered many around him. He is regarded as the founder of the Madyaniyya order, currently present in Algeria and Morocco. Another name of the order is Shu`aybiyye order. Abū Madyan became famous during the Andalusian period and was the master of Ibn al-Arabī. He has works, sermons and more than fifty poems. Since the themes he addressed in his poems were divine love, repentance, isthighfar [act of seeking forgiveness] Islam etc., their genre was called Sūfī poetry. In the introduction part of the study, cultural, political and literary changes in the Andalusian period and some prominent poets of the period will be addressed. Besides Abū Madyan's life, works and literary personality, his poems will also be discussed in the first part of the study. Abū Madyan's poems will be analyzed in terms of theme, language and style and his poetic way will be presented in the second and third parts. Thus, the contributions of the Abū Madyan to poetry and literature will be discussed.