Halk dilinin Arap şiirine etkisi
Influence of dialect on Arabic poetry
  1. Tez No: 668668
  2. Yazar: KHUZAMA ALKHAZIM ALISSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KILAY ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dil, insanlar arasındaki iletişimi sağlayan ve insanların düşünmesine yardımcı olan bir araçtır. Dilin ilk defa ne zaman ortaya çıktığı ve nasıl gelişerek bugüne geldiği konusunda farklı teoriler ortaya atılmıştır. Dili kullanım alanına ve kullanan kişilere göre tasnif edilecek olursa bunlardan biri de halk dili dediğimiz türdür. Halk dili (ammice), söyleniş şekliyle bir nevi kendine ait lehçesiyle yazılmakta ve birçok yabancı dilden gelen kelimeleri bünyesinde barındırmaktadır. Arap Yarımadası'nda gerçekleştirilen sömürgecilik faaliyetleri sonucunda Arap milletlerinin içine düştüğü medeni, siyasi, askerî, iktisadi ve kültürel çöküş nedeniyle asıl Arapçanın yapısında bozulmalar meydana gelmiştir. Günlük hayatta insanlar birbirleriyle konuşurken doğaçlama yoluyla birçok yeni kelime üretmişler ve zamanla bunlar dilin temelini oluşturmuştur. Günlük dilde meydana gelen bu durum, normal karşılanmaktadır. Diğer taraftan kelime ve yapı itibariyle köklü bir geleneği olan Arap şiiri de bu değişime maruz kalmaktadır. Bilhassa halk arasında yaygın olan bu halk dilleri Arap şiirini etkilemekle birlikte, yapısında bazı değişimler meydana getirmektedir. Bu değişimler günlük dildeki kadar olmasa da klasik Arap şiirinde bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Language is a tool that enables communication between people and helps people think. Different theories have been put forward about when language first appeared, how it developed and came to this day. If it is classified according to the area of use of the language and the people who use it, one of them is ammice, that is, folk poetry/dialect. Folk poetry, that is, ammice, is written in a folk dialect and contains words from many foreign languages. As a result of colonialism activities in the Arabian Peninsula, due to the civil, political, military, economic and cultural collapse that the Arab nations fell into, the structure of the main Arabic language has deteriorated. In everyday life, people have created many new words by improvising when talking to each other, and over time they have formed the basis of language. This situation, which occurs in everyday language, should be met normally. On the other hand, Arabic poetry, which has a long-established tradition in terms of words and structure, is also subject to this change. Dialects, especially common among the people, affect Arabic poetry and cause some changes in its structure. Although these changes are not as much as in everyday language, they are a phenomenon that occurs in classical Arabic poetry.