Periodontal hastalık-sağlık ve kardiyovasküler hastalıklar: Periodontal klinik parametreler ve diş eti oluğu sıvısı biyobelirteçleri nesfatin-1, endokan, VEGF-a, IL-1, IL-6, TNF-α seviyelerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması
Periodontal diseases-health and cardiovascular diseases: Periodontal clinical parameters and gingival crevicular fluid biomarkers nesfatin-1, endocan, VEGF-a, IL-1, IL-6, TNF-α levels of characteristics
- Tez No: 668669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖNCÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı; koroner anjiyografi ile ateroskleroz tespit edilen hastalarda ve sistemik sağlıklı bireylerde periodontal durum ve ateroskleroz arasındaki ilişkiyi, klinik periodontal parametreler ve Nesfatin-1, Endokan, IL-1, IL-6, TNF-α ve VEGF-A seviyelerini tespit ederek değerlendirmek ve sistemik olarak sağlıklı olan hastalar ile gruplar arası farklılıkları karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji ve Diş Hekimliği Polikliniklerine başvuran; ateroskleroza ve periodontitise sahip (As-P) 30, ateroskleroza ve gingivitise sahip (As-G) 30, sistemik sağlıklı olup periodontitisi olan (S-P) 30 ve sistemik sağlıklı olup gingivitisi olan (S-G) 30 olmak üzere 120 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen her bireyin klinik periodontal kayıtları alındıktan sonra, diş eti oluğu sıvısı (DOS) örnekleri elde edildi. DOS örneklerinde biyobelirteçlerin seviyesi ELISA ile tespit edilmiştir. Aterosklerozu olan hastaların rutin kayıtlarından HDL, LDL, trigliserid ve hemogram değerleri elde edilmiş, tüm katılımcıların vücut kitle indeks değerleri hesaplanmıştır. Biyobelirteç düzeyleri ile SYNTAX skoru, periodontal durum ve ateroskleroz arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: As-P hastalarının glikoz, HDL, LDL, TRG, PLT ve SYNTAX değerleri As-G hastalarından anlamlı yüksek bulunmuştur (p0,05). Vücut kitle indeks değerleri bakımından dört grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is; to evaluate the relationship between periodontal status and atherosclerosis in patients with atherosclerosis detected by coronary angiography and in systemically healthy individuals by detecting clinical periodontal parameters and levels of Nesfatin-1, Endocan, IL-1, IL-6, TNF-α and VEGF-A and systematically to evaluate the differences between healthy patients and groups comparatively. Method: Applying to this study, Necmettin Erbakan University (NEU) Medical Faculty Cardiology and Dentistry Polyclinics; A total of 120 individuals were included, including 30 with atherosclerosis and periodontitis (As-P), 30 with atherosclerosis and gingivitis (As G), 30 with periodontitis (S-P) systemically healthy and 30 with gingivitis (S-G). After obtaining clinical periodontal records of each individual, samples of gingival crevicular fluid (GCF) were obtained. The level of biomarkers in GCF samples was determined by ELISA. HDL, LDL, triglyceride and hemogram values were obtained from the routine records of patients with atherosclerosis, and body mass index values of all participants were calculated. The relationship between biomarker levels and SYNTAX score, periodontal status and atherosclerosis was evaluated statistically. Results: Glucose, HDL, LDL, TRG, PLT and SYNTAX values of AS-P patients were found to be significantly higher than As-G patients (p 0.05). There was no significant difference between the four groups in terms of body mass index values (p> 0.05).