The encounters of populism: An examination of the Italian Five Star Movement
Popülizmle yüzleşme: İtalyan Beş Yıldız Hareketi örneği
- Tez No: 668674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZ DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, Batı Avrupa ülkelerinde popülizmin mevcut yükselişi çerçevesinde İtalyan“Beş Yıldızlı Hareketi”ni (Movimento 5 Stelle) incelemektedir. Beş Yıldız Hareketi'nin programını, hedeflerini, amaçlarını, söylemini, stratejisini ve ideolojisini popülizmin özellikleri açısından değerlendirerek hareketin neden popülist olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. İtalyan“Beş Yıldızlı Hareketi”, Batı Avrupa ülkelerindeki diğer popülist hareketlerden, partilerden ve politikacılardan farklılıkları nedeniyle çok önemli bir örnektir. Beş Yıldız Hareketi'nin amaçları ve programları, kuruluşunun ilk yıllarında sol siyasi ideolojiye daha yakın iken zamanla hareket, sağcı ideolojiye yaklaşan düşünceleri, ideolojileri de kabul etti ve savundu. Bu çerçevede tez beş bölümden oluşmaktadır. Girişin ardından, ikinci bölümde farklı bilim adamlarının“Popülizm Nedir?”Sorusunun cevabı tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde, olguyu kapsamlı bir şekilde anlamak için popülizmin tarihsel arka planı ve Avrupa'da son dönemdeki yükselişinin nedenleri ve mevcut durum üzerine bir bölüm yer almaktadır. Ek olarak, 2. Dünya Savaşı sonrası döneme ve popülizmin unsurlarına odaklanarak İtalya'nın siyasi tarihi anlatılmaktadır. Dördüncü bölüm Beş Yıldız Hareketini analiz eder ve hareketin ortaya çıkış nedenlerini açıklar. Beş Yıldız Hareketi'nin kuruluşunu, bir siyasi partiye dönüşmesini ve 2005 ile 2018 yılları arasında İtalyan yerel ve ulusal hükümetlerine katılımını tartışmaktadır. Bu kapsamda bu tez, Beş Yıldız Hareketi'nin popülist bir hareket gibi göründüğünü, ancak aslında çok yönlü bir hareket olduğunu ve benzersiz bir popülizm örneğini gösterdiğini savunuyor. Beşinci ve son bölüm, sonuç bölümüdür. Bu bölüm, bu tezin bulgularının yanı sıra kendi yorumlarımı da içermektir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the case of the Italian Five Star Movement (Movimento 5 Stelle-M5S) within the context of the current rise of populism in Western European countries. The study evaluates the program, targets, aims, rhetoric, strategy and ideology of the Five Star Movement in order to answer why it is considered a populist movement. The Italian Five Star Movement is a crucial example to study because of its differences from other populist movements, parties and politicians in Western European countries which are mostly rightist. The aims and program of the M5S contained arguments which were closer to the leftist political ideology during its first years of foundation but over the time, the movement accepted and defended thoughts, ideologies that have come closer to the rightwing ideology. Thus, the question what are the features of the M5S that makes it a populist movement. The thesis adopts the ideational approach of Cas Mudde and Christobal Rovira Kaltwasser and situates the M5S within the political history of Italy focusing on the post WW2 period and its features conducive to prevalence of populism in the country. Through a discussion of the reasons for the emergence of M5S, it's founding, its evolution into a political party, its involvement in Italian local and national governments through the years between 2005 and 2018, this thesis argues that M5S is populist movement, however it is actually a multi-faceted movement and demonstrates a unique example of populism.